«Φωτιά» η Τβέντε

Μόνη πρώτη η Τβέντε, η οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Φένλο και παραμένει στην κορυφή του Ολλανδικού πρωταθλήματος. Νίκες για όλους τους γηπεδούχους στην 4η αγωνιστική. Η ομάδα του Κο Αντριάανσε έκανε το 4χ4 στην Casino Eredivisie, νικώντας 4-1 την Φένλο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό με τον Ρουίζ, όμως ισοφαρίστηκαν στο 26' από το τέρμα του Μούσα. Οι φιλοξενούμενοι
όμως δεν μπορούσαν να κοντράρουν την Τβέντε, η οποία δύο λεπτά αργότερα (28') πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τον εορτάζοντα Ντε Γιονγκ (είχε γενέθλια) και στο 31' ο Γιάνκο ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ γράφοντας το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 66' ο ίδιος παίκτης. Η Ναϊμένγκεν μπήκε φουριόζα στο ματς Χεράκλες και με τους Σκένε (3΄) και Φαν ντερ Βέλντεν (8΄) βρέθηκε να προηγείται 2-0 μέσα στην έδρα της. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Πλετ, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Επεισοδιακή ήταν η πρώτη νίκη της Ουτρέχτης στον πρωτάθλημα, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 στο 38' από την φιλοξενούμενη Ρόντα, με τέρμα του Γιούνκερ. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν αρχικά στο 44' με τον Όαρ, ενώ στην επανάληψη με τα γκολ των Σνάιντερ (60') και Μουλενγκά (73') επικράτησαν 3-1. Αναλυτικά τα αποτελέσματα: Παρασκευή Άγιαξ-Φίτεσε 4-1 Σάββατο Βάαλβαϊκ-Μπρέντα 2-1 Τβέντε-Φένλο 4-1 Ναϊμέγκεν-Χέρακλες 2-1 Ουτρέχτη-Ρόντα 3-1 Κυριακή Ντε Γκράαφτσαπ-Ντεν Χάαγκ (13:30) Φέγενορντ-Χέρενφεϊν (15:30) Γκρόνινγκεν-Άλκμααρ (15:30) Αϊντχόφεν-Εξέλσιορ (17:30)