Φουλ για πρόκριση το Περού

06:05 9/7/2011 - Πηγή: Gazzetta
Το Περού χάρη στο γκολ του Γκερέρο στο 83΄ πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στο Μεξικό και την τελευταία αγωνιστική με τη Χιλή θα παίξει την πρόκριση στους «8». Το συγκρότημα του Σέρχιο Μαρκαριάν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Μεξικού και να πάρει τη νίκη με 1-0, η οποία δίνει πολλές πιθανότητες στο Περού να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά. Στο πρώτο ημίχρονο η κατάσταση ήταν σχετικά ισορροπημένη, όμως στην επανάληψη το Περού έδειξε πως θέλει περισσότερο τη νίκη. Με τη συμπλήρωση μίας
ώρας παιχνιδιού το σουτ του Βάργκας βρήκε το δοκάρι του Μίτσελ, κάτι που συνέβη και στο 73΄ αυτή τη φορά από εκτέλεση φάουλ του Περουβιανού. Μπορεί ο τερματοφύλακας του Μεξικό να έσωσε την ομάδα του στο 81΄ διώχνοντας σε κόρνερ τη κεφαλιά του Γκερέρο, όμως δύο λεπτά αργότερα ο επιθετικός του Περού νίκησε τον Μίτσελ με σουτ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 1-0. Η Βαθμολογία 1. Χιλή 4 2. Περού 4 3. Ουρουγουάη 2 4. Μεξικό 0 Τελευταία αγωνιστική Χιλή-Περού Ουρουγουάη-Μεξικό