Γκίνια και... λευκή πετσέτα!

Όταν μέσα σε ένα πεντάλεπτο από εκεί που κρατάς την νίκη στα χέρια σου, χάνεις το παιχνίδι από τον Εργοτέλη τότε το να μην χάσεις από την Τότεναμ φαντάζει εξαιρετικά δύσκολη αποστολή!  Κι όμως ο ΠΑΟΚ φαίνεται πως ξεπέρασε αρκετά γρήγορα το σοκ του Ηρακλείου και κοίταξε στα ματς την αγγλική ομάδα που παρά τις πολλές της απουσίες, Τότεναμ ήταν και... Τότεναμ παραμένει! Όμως ποιος θα το περίμενε ότι οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι
θα είχαν να αντιμετωπίσουν και κατά την διάρκεια του αγώνα και ένα... δεύτερο σοκ! Αυτό με την φάση του... διπλού πέναλτι όπου το πρώτο μπήκε αλλά δεν μέτρησε και στην επανάληψη ο Λίνο το απώλεσε. Δεν είναι και μικρό πράγμα να το διαχειριστείς σε ένα τόσο σημαντικό ματς. Έτσι σχεδόν μετά το πέναλτι όλο το υπόλοιπο του ημιχρόνου χάθηκε. Κι όμως ο «δικέφαλος του Βορρά» βρήκε πάλι δυνάμεις να το... παλέψει και το έκανε. Αν όμως είσαι άτυχος από την αρχή, αυτή η γκίνια θα σε κυνηγάει ως το φινάλε και φάνηκε φυσικά στα... χασομέρια με το δοκάρι του Ίβιτς! Αν πριν το ματς... χάριζε κανείς ένα πόντο στον ΠΑΟΚ τότε ο Ζαγοράκης θα έπρεπε να πει και ευχαριστώ! Έτσι όμως όπως πήγε ο αγώνας η πικρή γεύση που έμεινε στο τέλος σε όλους αυτούς που για ακόμη μια φορά έκαναν sold out στην Τούμπα, είναι απολύτως δικαιολογημένη! Κι αν ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε όλα τα φόντα να... πετάξει ψηλά, αυτός του Νότου είχε μια πολύ χαμηλή πτήση στις Βρυξέλλες! Σχεδόν αμαχητί παραδόθηκε η ΑΕΚ στην Άντερλεχτ αφού μετά το 3-1 του ημιχρόνου η επανάληψη ήταν... τυπική διαδικασία και απλά ο Σουάρες έβαλε το... κερασάκι στην πικρή τούρτα! Με εξαίρεση το «μαγικό γκολ» αλλά και γενικά την όλη εικόνα του... αδικημένου (από τους άλλους και από τον εαυτό του) Λεονάρντο που για άγνωστο λόγο ο Χιμένεθ τον αντικατέστησε με τον... Σιαλμά (!), η Ένωση δεν έχει και πολλά να κρατήσει από την πρεμιέρα της στην Ευρώπη! Άλλωστε από νωρίς με κωμικό τρόπο η αμυντική γραμμή των «κιτρινόμαυρων» φρόντισε να μην αφήσει και πολλά περιθώρια για κάτι καλό!  Η εβδομάδα για τις ελληνικές ομάδες ξεκίνησε στραβά με την εντός έδρας γκέλα του Ολυμπιακού και έκλεισε επίσης στραβά με την... εύκολη ήττα της ΑΕΚ. Στο ενδιάμεσο στον ΠΑΟΚ μπορούν να τα έχουν με την τύχη τους. Όμως όπως κι αν έχει, η εκτός συνόρων σεζόν που ξεκίνησε με τις... παταγώδεις αποτυχίες του Παναθηναϊκού συνεχίζεται εξίσου άσχημα για τους εκπροσώπους της Ελλάδας!