Γκολάρα και... φύγαμε για Euro!

18:22 2/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Mε φανταστική εμφάνιση η εθνική ομάδα άλωσε με την... αλα Μέσι γκολάρα του Νίνη το Τελ Αβίβ (1-0) και είναι για τα καλά στον δρόμο του Ευρωπαϊκου 2012! Χάνουν Λετονία Κατσουράνης-«Τόρο»! 13 ματς αήττητος ο Σάντος!   Η Εθνική δεν είναι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός
Σε αυτό το γήπεδο, πέρσι και φέτος οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αντίστοιχα, γνώρισαν την ήττα από την Μακάμπι. Σήμερα όμως στο «Μπλούφιλντ» δεν έπαιζαν οι σύλλογοι, αλλά η αρμάδα του Φερνάντο Σάντος. Ακόμα και κάτω σε τραγικές συνθήκες μιας και το ματς έγινε μέρα μεσημέρι, η Εθνική δείχνοντας απίστευτα ψυχικά αποθέματα, πήρε την σπουδαία νίκη επικρατώντας με 1-0 με μία γκολάρα του Νίνη. Πλέον έγινε το πρώτο φαβορί για πρόκριση στα τελικά της Πολωνίας και Ουκρανίας, ενώ συνεχίστηκε το απίστευτο αήττητο σερί του Πορτογάλου προπονητή που έφτασε τα 13 ματς χωρίς ήττα. Το κράτησαν στο ρελαντί Ο βασικός στόχος της Εθνικής στο σημερινό παιχνίδι ήταν να μην χάσει μέσα στο Ισραήλ. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν δυσκολεύτηκε στο παραμικρό να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Το κέντρο έκοβε τα πάντα, ενώ όταν η μπάλα έφτανε στην άμυνά μας, οι δύο Παπαδόπουλοι (Αβραάμ και Κυριάκος), αλλά και οι Ζαραδούκας (στο ντεμπούτο του), Τοροσίδης σταματούσαν τους αντιπάλους τους εύκολα ή δύσκολα. Μπορούσαν ακόμα καλύτερα μπροστά Όσον αφορά την επίθεση, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να βγει πιο μπροστά, καθώς η άμυνα των Ισραηλινών δεν έδειχνε ικανή να σταματήσει τον Σαμαρά, τον Σαλπιγγίδη και τον Νίνη. Ωστόσο αυτό που ήθελε ο Σάντος ήταν να κρατήσει το μηδέν, κάτι που έκανε με εξαιρετική ευκολία. Πως ξεκίνησε Ο Πορτογάλος προπονητής ξεκίνησε με τον Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, τον Κυριάκο Παπαδόπουλο και Αβραάμ Παπαδόπουλο στο κέντρο της άμυνας, τον Τοροσίδη δεξιά και τον Ζαραδούκα στο ντεμπούτο του αριστερά στις θέσεις των ακραίων μπακ. Ο Κατσουράνης ήταν σε ρόλο αμυντικού μέσου, έχοντας πιο μπροστά του τους Καφέ και Καραγκούνη, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Νίνης αριστερά, Σαμαράς κέντρο και Σαλπιγγίδης δεξιά. Τίποτα στο πρώτο τέταρτο Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Στο πρώτο τέταρτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ αργός, μιας και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να παίξουν ποδόσφαιρο σε τραγικές συνθήκες λόγω της ζέστης και της υγρασίας. Η πρώτη σχετικά καλή φάση έγινε στο 19' με τον Σαμαρά να γυρίζει ωραία, αλλά να μην υπάρχει συμπαίκτης του να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από πολύ ωραία προσπάθεια η μπάλα σε γύρισμα του Τοροσίδη έφτασε στον Σαλπιγγίδη, που δυστυχώς έστειλε με πλασέ την μπάλα πάνω στον Αουάτ. Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος. Ένα πρώτο μέρος που κύλισε όπως ακριβώς ήθελε και είχε σχεδιάσει ο Φερνάντο Σάντος, με εξαίρεση φυσικά τον τραυματισμό του Καφέ και την αντικατάστασή του από τον Μάκο. Πρώτα ευκαιρία και μετά γκολάρα Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική κοίταξε να μην φάει γκολ, είδε πως απέναντί της δεν υπήρχε και κάποιος φοβερός αντίπαλος και στην επανάληψη αποφάσισε να βγει μπροστά