Γλίτωσε και...τελικό η «Μπάρτσα»

22:19 7/6/2009 - Πηγή: Gazzetta
Όπως και πέρυσι, Τάου και Μπαρτσελόνα θα είναι το ζευγάρι των τελικών της ACB. Η Μάλαγα είχε την ευκαιρία να κλείσει για φέτος το Palau Blaugrana, αλλά τα χάλασε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας και η «Μπάρτσα» δεν άφησε, από την πλευρά της, την ευκαιρία να πάει χαμένη, επικρατώντας στην παράταση με 86-78 και παίρνοντας με 2-1 νίκες το «εισιτήριο» της πρόκρισης. Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, διατηρώντας από το 16' (37-27) και για αρκετή ώρα μία διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Η Μάλαγα, ωστόσο, αντέδρασε
εγκαίρως για να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 55-57 στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου. Η τέταρτη περίοδος ήταν δραματική, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Στα -51.4'' ο Ντέιβιντ Άντερσεν έκανε το 72-70, αλλά ο Μπονιφάσε Εν'Ντονγκ «απάντησε» στα -37'' για το 72-72. Στην επόμενη επίθεση ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο μπλέχτηκε στο double team κι έχασε την μπάλα, ωστόσο, η «Μπάρτσα» στάθηκε τυχερή, αφού οι φιλοξενο