Η νέα Γιούβε... αρέσει! (vid)

Η Γιουβέντους ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της στην «Γιουβέντους Αρένα» και με πρωταγωνιστές τους... νέους Πίρλο, Λίχσταϊνερ και Βιδάλ διέλυσε την Πάρμα με 4-1 για την 2η αγωνιστική της Σέριε Α! Καλύτερη επίσημη πρεμιέρα στο νέο τους γήπεδο δε θα μπορούσαν να κάνουν οι μπιανκονέρι, οι οποίοι με τον Πίρλο να μοιράζει ασίστ και τους... νέους Λιχστάινερ και Βιδάλ να βρίσκουν δίχτυα διέλυσαν την Πάρμα με 4-1 για την 2η αγωνιστική της Σέριε Α! Ο Αντόνιο Κόντε αποφάσισε να αφήσει τους Βούτσινιτς, Βιδάλ, Κράσιτς, Ελία και Μπονούτσι στον πάγκο, με τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο να ξεκινά στο παιχνίδι
και τον Μπαρτζάλι να παίρνει θέση στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Κιελίνι. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και πίεσαν από το πρώτο λεπτό για το γκολ, που δεν άργησε να έρθει... Στο 17' ο Αντρέα Πίρλο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά πίσω από την πλάτη των αμυντικών των «παρμέτσι», ο Λιχστάινερ κατέβασε ωραία την μπάλα και σκόραρε στο ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα! Λίγο αργότερα ο Μιράντε πρόλαβε τον Μάτρι και έσωσε την ομάδα του από δεύτερο τέρμα, ενώ στο 38' ακυρώθηκε γκολ του Μάτρι για οφσάιντ, με τον Ιταλό επιθετικό να φαίνεται ότι σκόραρε από κανονική θέση. Η φάση, πάντως, ήταν δύσκολη για τον επόπτη... Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κρατούσαν άνετα την μπάλα, δημιουργούσαν ευκαιρίες και πίεζαν για το γκολ, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανύμποροι να αντιδράσουν. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Μάτρι να χάνει νέα ευκαιρία στο 55', λίγο πριν δώσει τη θέση του στον Βούτσινιτς, και τον Πέπε να κάνει το 2-0 στο 58', ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Ντελ Πιέρο. Στο 74' και ο Βιδάλ σκόραρε στο ντεμπούτο με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 83' οι μπινκονέρι πέτυχαν το ωραιότερο γκολ της αναμέτρησης, όταν και πάλι ο Πίρλο έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Μαρκίζιο, ο οποίος με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό πλασέ πάνω στην κίνηση έκανε το 4-0! Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Κολόμπα ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζιοβίνκο, ο οποίος σκόραρε σε τρίτο σερί παιχνίδι εναντίον της πρώην ομάδας του. Το πέναλτι κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τον Ντε Τσέλιε, ο οποίος αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα... Η Γιουβέντους ήταν άκρως επιθετική, έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και έστειλε μήνυμα ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο! Συνοπτικά το πρόγραμμα Παρασκευή (09/09) Μίλαν-Λάτσιο 2-2 (29' Ιμπραΐμοβιτς, 33' Κασάνο-12' Κλόζε, 21' Σισέ) Σάββατο (10/9) Τσεζένα-Νάπολι 1-3 (24' Γκουάνα - 3' Λαβέτσι, 67' Καμπανιάρο, 87' Χάμσικ) Κυριακή (12/09) Γιουβέντους-Πάρμα 4-1 (17΄Λίχσταϊνερ, 58' Πέπε, 74' Βιδάλ, 83' Μαρκίζιο - 90+1' πεν. Τζιοβίνκο) Ρόμα-Κάλιαρι (16:00) Κατάνια-Σιένα Κιέβο-Νοβάρα Φιορεντίνα-Μπολόνια Τζένοα-Αταλάντα Λέτσε-Ουντινέζε Παλέρμο-Ιντερ