Η Βαλερένγκα... ανησύχησε Μπόλονι!

23:01 1/8/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η Βαλερένγκα είναι... εδώ! Τι και αν έπαιξε με αρκετούς αναπληρωματικούς, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Λίβερπουλ. Ακόμα ένα... προβληματικό τεστ για τους «κόκκινους». Μόνο... ήρεμος δεν έμεινε ο Λάζλο Μπόλονι με το «μήνυμα» που έστειλε η Βαλερένγκα από το Ούλεβαλ και το φιλικό με τη Λίβερπουλ!
Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ άρχισε το φιλικό μόλις με τέσσερις βασικούς Στράντμπεργκ, Ογκούντε, Λέι και Στραντ (έπαιξαν για 60 λεπτά), ενώ στο τελευταίο 20λεπτο έπαιξε ο Φελά, ο οποίος και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 3-3. Οι Νορβηγοί ήταν εξαιρετικοί, με πολλά τρεξίματα και καλή κυκλοφορία κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 με τέρματα των Στραντ (19'), Ογκούντε (19'), ενώ είχαν και άλλες φάσεις για γκολ. Η Λίβερπουλ προβλημάτισε για ακόμα μια φορά και σε μια από τις λίγες φάσεις της στο α' μέρος μείωσε στο 45' με τον Κάρολ. Στην επανάληψη και μετά την αποχώρηση των βασικών ο ρυθμός έπεσε και οι «κόκκινοι» βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή. Ο Άγκερ ισοφάρισε στο 82' και έξι λεπτά αργότερα έδωσε προβάδισμα 3-2. Ωστόσο, ο Φελά δεν άφησε τους «κόκκινους» να χαρούν και ισοφάρισε  3-3 στο τέλος. Δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό ο Σωτήρς Κυργιάκος. Κλίμα συγκίνησης στο Ούλεβαλ με τον Νταλγκλίς και τους παίκτες να αφήνουν λουλούδια στη μνήμη των αθώων θυμάτων του μακελειού στο Όσλο! Βαλερένγκα:Χίρσφελντ (46' Κόνγκσβαν), Στουρ (46' Γκάρζα), Ογκούντε, Στράντμπεργκ (62' Σκόγκμο), Χάγκεν (85' Μπέρε), Σιν (69' Καρολιούσεν), Χαϊντάρ (81' Σόλι), Στραντ (72' Φελά), Λέι (76' Ούσου), Κονέ (46' Αζέμι), Νίλσεν Λίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Ρόμπινσον (69' Φλάναγκαν), Γκάραχερ, Άγκερ, Ντάουνινγκ (80' Στέρλινγκ), Άνταμ (69' Σέλβι), Σπίρινγκ, Χέντερσον, Κάουτ, Κάρολ (80' Ν' Γκογκ).