Ικανοποίησαν οι Έλληνες στη Σόφια

Αρκετά καλή ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στη Σόφια, όπου διεξήχθη το στρατιωτικό πρωτάθλημα (CISM). Ο Γιώργος Αντωνίου κατέλαβε την 7η θέση στην σφαιροβολία, ενώ 6η ήταν στο μήκος η Χρυσή Μωυσίδου. Με ενοχλήσεις έδωσε το παρών στο αγώνισμα του ακοντισμού ο Γιώργος Ήλτσιος. Αναλυτικά, ο Αντωνίου είχε καλύτερη βολή στα 16.31μ., που ήταν και η πρώτη, ενώ οι άλλες ήταν 15.97μ, 15.76μ, 15.65μ, 15.41μ και την τελευταία άκυρη. Νικητής αναδείχθηκε ο σπουδαίος Γερμανός πρωταθλητής των ρίψεων, Ραλφ Μπάρτελς,
με 20.33μ. Στο ύψος, ο Παναγιώτης Κουρτέσης κατετάγη 9ος με 2.10μ. Την πρώτη θέση εξασφάλισε ο Λευκορώσος, Αρτσιομ Ζαϊτσάου με 2.26μ, ενώ 19ος ήταν ο Κύπριος Μάριος Νικολάου με 2.05μ. Η Χρυσή Μωυσίδου κατετάγη 6η στο μήκος με καλύτερο άλμα στα 3.87μ με πρώτη την Σλοβένα Νίνα Κόλαριτς με 6.55μ, ενώ στο ακοντισμό, ο Γιώργος Ήλτσιος δοκίμασε να αγωνιστεί παρά τις έντονες ενοχλήσεις που είχε από την προηγούμενη ημέρα στη μέση πάνω από το ισχίο, αλλά πονούσε και δεν συνέχισε. Νικητής ήταν