Ιστορική πρόκριση για Πανελλήνιο

23:32 2/3/2010 - Πηγή: Gazzetta
Ο Πανελλήνιος σήμερα στην έδρα της Μπάμπεργκ ήθελε νίκη, ή έστω ήττα με διαφορά λιγότερη των 8 πόντων ώστε να πάρει την πρόκριση στους προημιτελικούς. Η ήττα με 84-81 στέλνει τους «Ολυμπιονίκες» στους «8» του EuroCup.Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Γερμανία με τις δύο ομάδες να κυμαίνονται σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης και σκοραρίσματος. Στο 5' το σκορ ήταν (5-5), ενώ ένα μίνι ξέσπασμα της Μπάμπεργκ σε ένα τρίλεπτο έκανε το σκορ 13-8. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Ρόντρικ Μπλάκνι έκαναν το σκορ 13-12 (9'), για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο +5 υπέρ των γηπεδούχων (17-12).Ο Πανελλήνιος στις αρχές της δεύτερης περιόδου έφερε τον αγώνα στα ίσια, ενώ στο 16' προσπέρασε για δεύτερη φορά (μετά το 0-2) με 23-25, χάρη σε κάρφωμα του πολύ