Ήττα του Άρη από την Επανομή

20:15 4/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Την ήττα γνώρισε ο Άρης σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Καλαμαριάς από ην Αναγέννηση Επανομής με σκορ 2-1. Εκτός από το γκολ του Τσέζαρεκ στο 64ο λεπτό οι «κίτρινοι» κινήθηκαν σε μέτρια επίπεδα με τον Τσιώλη να «χτυπάει» το καμπανάκι.   Ο Άρης μετά το φιλικό με την Δόξα το Σάββατο(3/9) έδωσε και σήμερα στην Καλαμαριά με την Αναγέννηση Επανομής νέο φιλικό παιχνίδι γνωρίζοντας την ήττα
με 2-1. Ο Σάκης Τσιώλης θέλοντας να δει όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετούς νεαρούς παίκτες   Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκει στην ομάδα της Επανομής. Στο 8’ και μετά από ωραία συνεργασία των παικτών της Αναγέννησης, η μπάλα κατέληξε στον Τάσιο, αυτός έκανε το σουτ, με τον Καράδαη να μπλοκάρει ψύχραιμα. Οι «ψαράδες» ήταν πιο δραστήριοι επιθετικά κάτι που φάνηκε και στο 16’ λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάσιο, η μπάλα πέρασε μισό μέτρο από το δεξί δοκάρι της εστίας του Άρη. Η πρώτη επίσκεψη του Άρη στα καρέ υ Φυρινίδη έγινε στο 38ο λεπτό. Ο Κανούλας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τοπούζης πήρε την κεφαλιά, ο Πεχλιβανίδης όμως απομάκρυνε τη μπάλα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, πάνω στην γραμμή, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Στην επανάληψη ο Σάκης Τσιώλης προχώρησε σε εννιά αλλαγές κάτι που βοήθησε την ομάδα η οποία μπήκε σαφώς καλύτερη, έχοντας καλύτερη ανάπτυξη στο παιχνίδι της και δημιουργικότητα στην επίθεση. Μετά από προσπάθεια του Σολτάνι στο 64’, ο Γαλλοαλγερινός έκανε τη σέντρα από τα δεξιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Τσέζαρεκ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Άρη. Την χαλαρότητα που έδειξαν οι παίκτες του Τσιώλη την πλήρωσαν ακριβά. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τράκις έστρωσε την μπάλα στο Γεωργιάδη, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Καράδαη ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 69’. Στο 77’ ο Χουνουζίδης μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, ο Καράδαης όμως μπλόκαρε με ψυχραιμία. Το τελικό 2-1 γράφτηκε στο 83’ όταν έγινε η σέντρα στην περιοχή του Άρη με τους αμυντικούς να απομακρύνουν στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί όμως ήταν ο Δεινόπαπας, ο οποίος με δυνατό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.Η ομάδα της Αναγέννησης είχε την ευκαιρία να πετύχει και ένα τρίτο γκολ, ο Τζούνιορ όμως ήταν πολύ άστοχος όταν βγήκε απέναντι από τον Καράδαη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Αναγέννηση Επανομής (Βοσνιάδης): Φυρινίδης (39΄ Ταταρίδης, 61΄Παπαδόπουλος), Παπαστεργίου (46΄Μαυροματίδης), Πεχλιβανίδης (46΄Πολίτης, 70΄ Χουνουζίδης), Καρλάο, Παπαζούδης (46΄Κουρδάκης), Καραμανλής (61΄Ασλανίδης), Κουλίδης (46΄Γεωργιάδης), Ναλμπάντης (56΄Τζούνιορ), Τιάγκο (62΄Δεινόπαπας), Γκέσιος (46΄ Μπούτρικς, 79’Μπαλασάς), Τάσιο (63΄ Τράκις). ΑΡΗΣ (Τσιώλης): Καράδαης, Αγτζίδης (45’ Μίσελ), Κοτσώνης (45’Λαζαρίδης), Κουλουχέρης (45’ Παπαζαχαρίας) , Παπαστεριανός (45’Φατί), Γκαρσία (42’ Τριανταφυλλάκος, Γιάκομπ), Καζναφέρης (45’Νέτο), Τσουκάνης (45’Τόχα), Αγγελούδης (45’ Καπε