Και ο μήνας έχει... εννιά (vid)!

Ο Ολυμπιακός τον ένατο μήνα του χρόνου θέλει να φτάσεις τις εννιά εντός έδρας νίκες του για τον Σεπτέμβριο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Το gazzetta.gr παρουσιάζει. Σήμερα είναι Τρίτη και 13, ο Ολυμπιακός έχει παίξει 13 φορές εντός έδρας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τον μήνα Σεπτέμβριο, αλλά δεν πιστεύει στη γρουσουζιά. Ο Σεπτέμβριος μπορεί να
θεωρηθεί από τους καλούς μήνες του Ολυμπιακού, όποτε αυτός αγωνίζεται με τον κόσμο στο πλευρό του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δώσει μέχρι σήμερα είτε στο ΟΑΚΑ, είτε στη Ριζούπολη, είτε στο «Καραϊσκάκης» 13 ματς για τα αστέρια έχοντας σημειώσει οχτώ νίκες, έχουν ηττηθεί τρεις φορές, ενώ δύο ματς έληξαν ισόπαλα! Ο Ολυμπιακός ήταν... «δράκος»! Οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά μέρος στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης το 1997 φιλοξενώντας την Πόρτο στο ΟΑΚΑ. Στις 17 Σεπτέμβρη, ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο χάρη στην «φωτοβολίδα» του Στέλιου Γιαννακόπουλου σχεδόν από τη σέντρα! Με Αλέκο και «Γκόγκα» Την αμέσως επόμενη σεζόν και την τελευταία μέρα του Σεπτεμβρίου, ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Κροάσια Ζάγκρεμπ στο κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο και έφυγε νικητής από τον αγωνιστικό χώρο με 2-0. Το πρώτο γκολ ήρθε με γυριστό του Αλέκου Αλεξανδρή και αφού πρώτα ο Σίνισα Γκόγκιτς έχει κάνει... χαζό τον αντίπαλο τερματοφύλακα με τις προσποιήσεις του. Το δεύτερο τέρμα ήταν πιο όμορφο από το πρώτο με τον «Γκόγκα» να στέλνει ποτέ δεξιά και πότε αριστερά τον αμυντικό που βρέθηκε στο δρόμο του και με δυνατό σουτ να ολοκληρώνει την «ερυθρόλευκη» επιτυχία. Αήττητος και με Ρεάλ Σίγουρα το ματς που έχει μείνει χαραγμένο στη μνήμη των φιλάθλων του Ολυμπιακού και όχι μόνο, είναι η πρεμιέρα των ομίλων του το 1999 με την Ρεάλ Μαδρίτης στο ντεμπούτο στη «Βασίλισσα» του Ικερ Κασίγιας. Οι ερυθρόλευκοι με τους Ζιοβάνι και Ζλάτκο Ζάχοβιτς στο ρόστερ είχαν όνειρα για πολύ ψηλά. Στις 15 Σεπτεμβρίου του 199 στο ΟΑΚΑ, το ματς με την ισπανική ομάδα έληξε ισόπαλο με 3-3! Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μόλις στο 10' με τον Ζάχοβιτς να εκτελεί το φάουλ και τον Ζιοβάνι με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των Μαδριλένων. Στο 24΄ η Ρεάλ ισοφάρισε με τον Σάβιο και οχτώ λεπτά αργότερα ο Ρομπέρτο Κάρλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ γύρισε το ματς. Ο Ολυμπιακός, όμως,, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη με τον Ζιοβάνι να κάνει το 2-2 στο 63΄ και ο Ζάχοβιτς τρία λεπτά μετά πετυχαίνει το τρίτο τέρμα του πρωταθλητή Ελλάδος. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Ραούλ! Με Ζιοβάνι πρωταγωνιστή... Ο Ολυμπιακός τα επόμενα χρόνια (από το 1999 ως το 2002) στα παιχνίδια που έδωσε με τον κόσμο στο πλευρό του τον μήνα Σεπτέμβριο είχε τέσσερις σερί νίκες στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η αρχή έγινε στις 28 Σεπτέμβρη του 1999 με αντίπαλο την Μόλντε και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζιοβάνι στη νίκη με 3-1. Ο Βραζιλιάνος φορ με την άριστη τεχνική του κατάρτιση άνοιξε το σκορ στο 15΄, η νορβηγική ομάδα ισοφάρισε, αλλά στο 69' ο «Ζιο» έβαλε και πάλι μπροστά τους Πειραι