Κάλιαρι... 2Χ2!

Η εκτός έδρας νίκη επί της Ρόμα είχε συνέχεια για την Κάλιαρι, που επικράτησε με 2-1 της νεοφώτιστης Νοβάρα και έκανε το 2Χ2 στη Serie A! Το βράδυ Ιντερ-Ρόμα. Οι Σαρδήνιοι υποδέχθηκαν την νεοφώτιστη Νοβάρα με στόχο το δεύτερο σερί τρίποντο και τα κατάφεραν, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν ιδιαίτερα. Η Κάλιαρι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς, έπαιζε ουσιαστικά στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους και τελικά βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα στο 38', με κοντινή κεφαλιά του Ριμπέιρο.
Η Νοβάρα ήταν αναγκασμένη να βγει στην επίθεση στην επανάληψη, η αλήθεια είναι ότι προσπάθησε αλλά καθαρή ευκαιρία δεν κατάφερε να κάνει. Ετσι, οι γηπεδούχοι ήλεγχαν συνεχώς την κατάσταση και στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 86' έφτασαν και στο 2-0, με σκόρερ τον Λαριβέι που απλά άλλαξε ελαφρά πορεία στην μπάλα μετά από σουτ του Κόντι. Ολα έδειχναν ότι το ματς τελείωσε αλλά στο 88' ο Μοριμότο σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα, με τη Νοβάρα να μειώνει σε 2-1 και να ελπίζει στα επόμενα λεπτά σε δεύτερη σερί ισοπαλία με τον ίδιο τρόπο, καθώς και την προηγούμενη εβδομάδα έχανε με 2-0 από την Κιέβο στη Βερόνα και το έκανε 2-2. Αυτή τη φορά, πάντως, οι νεοφώτιστοι δεν τα κατάφεραν και έτσι η Κάλιαρι, έστω προσωρινά, είναι στην κορυφή της βαθμολογίας. ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Σάββατο (17/9) Κάλιαρι-Νοβάρα 2-0 (38' Ριμπέιρο, 86' Λαριβέι-88' Μοριμότο) Ιντερ-Ρόμα Κυριακή (18/9) Αταλάντα-Παλέρμο Μπολόνια-Λέτσε Κατάνια-Τσεζένα Λάτσιο-Τζένοα Πάρμα-Κιέβο Σιένα-Γιουβέντους Ουντινέζε-Φιορεντίνα Νάπολι-Μίλαν Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  1. Κάλιαρι 6*  2. Γιουβέντους 3  3. Νάπολι 3  4. Ουντινέζε 3  5. Φιορεντίνα 3  6. Παλέρμο 3  7. Μίλαν 1  8. Τζένοα 1  9. Λάτσιο 1 10. Κιέβο 1 11. Κατάνια 1 12. Σιένα 1 13. Νοβάρα 1* 14. Ιντερ 0 15. Ρόμα 0 16. Τσεζένα 0 17. Μπολόνια 0 18. Λέτσε 0 19. Πάρμα 0 20. Αταλάντα -5 * Οι Κάλιαρι και Νοβάρα έχουν ένα ματς περισσότερο.