Λάμψη χρυσού στο Βερολίνο!

Ο Χρήστος Ταμπαξής αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης αθλητών με αναπηρία που ολοκληρώθηκε στο Βερολίνο. Τρία μετάλλια ο απολογισμός της τελευταίας ημέρας. Μόνο ο χρυσός έλειπε από τη συλλογή της ελληνικής αποστολής που διέπρεψε στους αγώνες της γερμανικής πρωτεύουσας και φρόντισε ο Χρήστος Ταμπαξής γι’ αυτό, στο πέσιμο της «αυλαίας» της διοργάνωσης. Έπειτα από τρία ασημένια, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, στο αγαπημένο του αγώνισμα,
στα 50μ ύπτιο, όπου κατέχει μάλιστα και το παγκόσμιο ρεκόρ από τον Ιούνιο του 2010. Ο Ταμπαξής με επίδοση 1:23.51 αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στο Βερολίνο, αφήνοντας στη δεύτερη τον Πορτογάλο Ζοάο Μάρτινς (1:36.05) και στην τρίτη τον Ουκρανό Ολεξάντρ Γκολόβκο (1:46.24). Στην τέταρτη και την πέμπτη θέση του ίδιου τελικού βρέθηκαν οι Ανδρέας Κατσαρός (1:48.10) και ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης (1:49.11) αντίστοιχα. Δύο ακόμη μετάλλια Το χρυσό όμως δεν ήταν το μοναδικό που πανηγύρισε η Ελλάδα κατά την τελευταία ημέρα των αγώνων. Ο Αριστείδης Μακροδημήτρης κατέκτησε το τρίτο του ασημένιο στη διοργάνωση, κατακτώντας τη δεύτερη θέση στα 50μ ύπτιο κατηγορίας S2 και μάλιστα με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ο κολυμβητής του συλλόγου Αετοί, κάλυψε την απόσταση σε 1:04.75 (το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 1:06.43 από τον προκριματικό), με τον Ρώσο Ντμίτρι Κοκάρεφ να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με παγκόσμιο ρεκόρ (1:02.67). Στο βάθρο των νικητών, για πρώτη φορά στη συγκεκριμένη διοργάνωση, βρέθηκε και ο Νίκος Τσότρας. Ο κολυμβητής του Μέγα Αλέξανδρου 1994 κατετάγη τρίτος στα 100 μέτρα ελεύθερο κατηγορίας S7 με επίδοση 1:07.02 που του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο, με νέο πανελλήνιο ρεκόρ (το προηγούμενο ήταν 1:08.00). Πανελλήνιο ρεκόρ στα 200 μέτρα ελεύθερο S3 γυναικών πέτυχε και η Σεμιχά Ριζάογλου με 5:48.14 (5:48.73 το προηγούμενο δικό της από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του περασμένου Απριλίου) που ωστόσο της έδωσε μόλις την έβδομη θέση στον τελικό. Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, η Μαρία Καλπακίδου κατετάγη 4η στα 50μ ύπτιο της κατηγορίας S2, ο Παναγιώτης Χριστάκης ήταν 7ος στα 100μ ελεύθερο κατηγορίας S6 με 1:17.93, ο Νίκος Τσότρας κατέλαβε την 6η θέση στα 50μ πεταλούδας στην κατηγορία S7 με 36.30, η Σεμιχά Ριζάογλου ήταν 5η στα 150μ μικτή SM3 με 4:57.15 και τέλος ο Βασίλης Τσαγκάρης πήρε την 9η θέση στα προκριματικά των 150μ μικτή SM4 με χρόνο 3:30.44