Λιλ για νταμπλ!

Εκτός από το Championnat, στο οποίο είναι πρωτοπόρος, η Λιλ θα διεκδικήσει και το Κύπελλο Γαλλίας. Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία επικράτησε εκτός έδρας της Νις (0-2) και πήγε τελικό.
Στον τελικό της δεύτερης της τάξεις διοργάνωσης της Γαλλίας πέρασε η Λιλ, που είναι μέσα σε όλους τους τίτλους που διεκδικεί. Οι Λιλουά επικράτησαν εκτός έδρας της Νις με 2-0 πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο σε καίρια σημείο. Ενα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45' ο Αζάρ άνοιξε το σκορ, ενώ το δεύτερο γκολ, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε ο Ζερβινιό στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο έτερος φιναλίστ θα προκύψει από το ζευγάρι, Ανζέ-Παρί Σεν Ζερμέν που κοντράρονται την Τετάρτη (20/04) στις 21.45.