«Μαφιόζικο» χτύπημα στην Ιντερ! (vids)

Με τον Μίκολι να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο η Παλέρμο του Αλέξη Τζόρβα νίκησε με 4-3 την Ιντερ στη Σικελία! Εντυπωσιακή η Γιουβέντους, κάζο για Ρόμα! Το τελευταίο ματς της περσινής σεζόν στην Ιταλία ήταν ο τελικός του κυπέλλου, όπου η Ιντερ είχε νικήσει με 3-1 την Παλέρμο. Στην πρεμιέρα του φετινού Campionato, λοιπόν, οι Σικελοί πήραν την εκδίκηση τους καθώς παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπισαν όλο το καλοκαίρι
με αποκορύφωμα την αλλαγή προπονητή πριν μία εβδομάδα, κατάφεραν να επικρατήσουν με 4-3 σε ένα συγκλονιστικό ματς! Οι Ροζανέρι έδειξαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης τη διάθεση τους να πιέσουν ψηλά και να προκαλέσουν προβλήματα στην άμυνα της Ιντερ, που με το σύστημα που εφαρμόζει ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι είναι ευάλωτη πίσω. Πέραν αυτού, ο τεχνικός των Νερατζούρι άφησε στον πάγκο τον Σνάιντερ, για να δώσει θέση βασικού στον Ζαράτε. Η Παλέρμο άνοιγε εύκολα την αντίπαλη άμυνα και έδειχνε να είναι πιο κοντά στο γκολ αλλά αυτό, τελικά, ήρθε για την Ιντερ στο 33' με τον Μιλίτο από κοντά, μετά από... στραβοκλωτσιά του Στάνκοβιτς. Το ημίχρονο έληξε 0-1 αλλά με την έναρξη της επανάληψης έγιναν... πράγματα και θαύματα στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα»! Καταρχάς, οι Σικελοί ισοφάρισαν στο 48' με πλασέ του Μίκολι που βγήκε τετ α τετ και δύο λεπτά μετά, στο 50', η Ιντερ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Μιλιάτσιο. Ο διαιτητής έδειξε κόρνερ αλλά... μικρό το κακό για τους φιλοξενούμενους, καθώς στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαρέτο γκρέμισε τον Σάμουελ και αυτή τη φορά υποδείχθηκε πέναλτι, με τον Μιλίτο να ευστοχεί στο 51' για το 1-2. Η ψυχολογία ήταν ξανά με το μέρος της Ιντερ αλλά όχι για πολύ καθώς στο 54' οι Ιλισιτς και Μίκολι έκρυψαν την μπάλα, για να εκτελέσει από κοντά ο Ερνάντεζ τον Σέζαρ για το 2-2! Στη συνέχεια η Παλέρμο είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ιλισιτς για να πάρει το προβάδισμα, ο διαιτητής χαρίστηκε στο 70' στον Σάμουελ και δεν του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ερνάντεζ και από το 75' η Ιντερ πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι κουράστηκαν. Οχι, όμως, ο Μίικολι που στο 86' με... τηλεκατευθυνόμενο φάουλ νίκησε τον Ζούλιο Σέζαρ για το 3-2 και στο 88' ο Πινίγια με μια «οβίδα» άφησε άγαλμα τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα για το 4-2 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών! Οι νερατζούρι μείωσαν σε 4-3 με τον Φορλάν να βγαίνει τετ α τετ στο 91' αλλά δεν απέφυγαν την ήττα, που είναι και η πρώτη τους στην έδρα της Παλέρμο από το 2005! Η νέα Γιούβε... αρέσει! Καλύτερη επίσημη πρεμιέρα στο νέο τους γήπεδο δεν θα μπορούσαν να κάνουν οι «μπιανκονέρι», οι οποίοι με τον Πίρλο να μοιράζει ασίστ και τους... νέους Λιχστάινερ και Βιδάλ να βρίσκουν δίχτυα, διέλυσαν την Πάρμα με 4-1 για τη 2η αγωνιστική της Serie Α! Ο Αντόνιο Κόντε αποφάσισε να αφήσει τους Βούτσινιτς, Βιδάλ, Κράσιτς, Ελία και Μπονούτσι στον πάγκο, με τον Αλεσάντρο ντελ Πιέρο να ξεκινά στο παιχνίδι και τον Μπαρτζάλι να παίρνει θέση στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Κιελίνι. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και πίεσαν από το πρώτο λεπτό για το γκολ, που δεν άργησε να έρθε