ΜΕ... ΟΠΛΟ ΤΗΝ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ

Την ήττα σε εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την ΑΕΚ αγνοεί η ΕΝΠ εδώ και έξι χρόνια.

Συγκεκριμένα, οι "βυσσινί" ηττήθηκαν για τελευταία φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την ομάδα της Λάρνακας την περίοδο 2005-06, όταν και οι "κιτρινοπράσινοι" είχαν επικρατήσει με 1-0.

Απ' εκεί και πέρα, το Παραλίμνι έχει πάρει δύο ισοπαλίες, ενώ έχει κερδίσει και δύο φορές. Την περίοδο 2006-07 αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 με

την ΑΕΚ, την επόμενη σεζόν κέρδισε με 3-1, ενώ την περίοδο 2008-09 αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2.

Τη σεζόν 2009-10 οι δύο ομάδες δεν αναμετρήθηκαν λόγω της παρουσίας της ομάδας της Λάρνακας στη Β΄ Κατηγορία, με τους "βυσσινί" να σημειώνουν νέα νίκη πέρυσι, κερδίζοντας με 2-0.

Ως εκ τούτου, η ΕΝΠ θα έχει ένα έξτρα... σύμμαχο στο σαββατιάτικο παιχνίδι της με το συγκρότημα του Τον Κάανεν, την προϊστορία, και μόνο μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή θα ξεκαθαρίσει κατά πόσον θα μπορέσει να επεκτείνει αυτό το αήττητο σερί στα εκτός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο την ΑΕΚ