Με το δεξί η Ορμή

22:36 2/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Ορμής στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Στον πρώτο επίσημο αγώνα για τη νέα περίοδο, οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν δύσκολα (27-26) την ελβετική Μπρουλ. Πρεμιέρα στον Α’ προκριματικό Όμιλο στην κορυφαία διοργάνωση των γυναικών του χάντμπολ και ποδαρικό με το δεξί για την οικοδέσποινα του γκρουπ Ορμή, η οποία έπειτα από δύο χρόνια σημείωσε την πρώτη της νίκη στο θεσμό, έστω κι αν χρειάστηκε να καταβάλει μεγάλη
προσπάθεια. Οι «λέαινες» μπήκαν αγχωμένες στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 12-10, η επανάληψη όμως ήταν καλύτερη για τις Πρωταθλήτριες Ελλάδας, καθώς με πρωταγωνίστρια την Μπόρις Τσουρλέφσκι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έφτασαν στο επιθυμητό. Επόμενη αντίπαλος της Ορμής είναι το Σάββατο (3/9) η πορτογαλική Ζιλ Εάνες Λάγκος. Δεκάλεπτα: 3-5, 5-9, 10-12, 18-17, 24-22, 27-26. ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ (Τσουρλέφσκι): Σεμεντσένκο, Καλασνίκοβα, Κασάπη, Παπαδοπούλου, Καράγιωργα 4, Ευαγγελίδου, Στράτου, Ζιλινσκάιτε 6, Ανθίτση 1, Νιπαραβιτσιένε 2, Παπάζογλου, Στανκούτε, Πένεφ 10, Βαφαειάδου, Στρατάκη 4. LC BRUHL (Keller): Theodoridis 3, Scheffold2, Ganz 2, Golic, Mustafoska 7, Sidorowicz, Hurmerinta, Beier, Wenger, Haag 4, Weishaupt 2, Bosch 6, Bosshart, Benz, Engeler. Δίλεπτες: 3- 8. Πέναλντι: 4/7 – 4/4 Διαιτητές: Μπαρανόφσκι- Λεμάνοβιτς (Πολωνία) Παρατηρητές: Καπλάνης (Κύπρος)- Σέρμπου (Ρουμανία)