Με το δεξί οι Έφηβοι στην Κροατία

Η Εθνική πόλο των εφήβων επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί μπαίνοντας με το δεξί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Ριέκα, επικρατώντας με 15-7 κόντρα της Λευκορωσίας στην πρεμιέρα του Β' ομίλου. Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε επιτυχημένα τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση, συναντώντας μερική αντίσταση από τους Λευκορώσους, που έμειναν κοντά στο σκορ μόλις για δέκα λεπτά (4-3). Από εκεί κι έπειτα οι διεθνείς μας πάτησαν γκάζι, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 8-4 και έφτασαν άνετα στην επικράτηση, με πρώτους σκόρερ τους Σολανάκη και Αλβέρτη που πέτυχαν από τρία τέρματα. Τη Δευτέρα (12/9, 10π.μ.)
το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει τη Ρουμανία, η οποία στον άλλο αγώνα του ομίλου γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 11-9. Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-6, 1-6, 2-1. Λευκορωσία: Μαχούγκι 4, Μπίτσκου 2, Πάνιν 1, Ελλάδα: Σολανάκης 3, Αλβέρτης 3, Ποταμιάνος 2, Χατζηγούλας 2, Προσινικλής 1, Λάππας 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Φωκάς 1.