Μείωσε με Μπενζέμα η Ρεάλ

23:50 6/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, που έβαλε δύο γκολ, η Ρεάλ Μαδρίτης επανέφερε τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα στους 7 βαθμούς με το 3-1 επί της Σανταντέρ στο «Ελ Σαρδινέρο».Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Ρεάλ, που είχε στη σύνθεσή της και τον Μπενζεμά και τον Αντεμπαγιόρ. Στο 12' ο Τσάμπι Αλόνσο είχε δοκάρι, όπως και ο Μπενζεμά στο 22', ενώ το σκορ άνοιξε ένα λεπτό αργότερα. Ο Οζίλ μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Μερένχες μπήκε ωραία μέσα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στον
Αντεμπαγιόρ, ο οποίος δεν έκανε λάθος στην κενή εστία (0-1). Ξανά από πάσα του Οζίλ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά έκανε το 0-2, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε καλά για την Ρεάλ, όμως ο Κασίγιας διόρθωσε την κατάσταση. Στο 52' ο Αλόνσο ανέτρεψε τον Ζιοβάνι Ντος Σάντος μέσα στην περιοχή, όμως ο διεθνής πορτιέρο μπλόκαρε το τραγικό πέναλτι του Πινίγιος (53'). Τελικά η Ράθινγκ κατάφερε να μειώσει, με τον πρώην παίκτη του Ηρακλή,