Μία ομάδα μόνος του ο Πάρκερ

Με ηγέτη τον Τόνι Πάρκερ (31π.) η Γαλλία δεν είχε εύκολη πρεμιέρα απέναντι στους Λετονούς (89-78) παρόλα αυτά με ένα ξέσπασμα στο τέλος πήρε το θετικό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα.  Γαλλία και Λετονία πήγαιναν... χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει. Οι Λετονοί όμως ήταν δυνατοί έξω από την γραμμή των 6,75μ. (9/14 τρίποντα στο α' ημίχρονο) και κατάφεραν να προηγηθούν με έξι πόντους κατά
το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Λετονία προηγήθηκε μέχρι και με οκτώ πόντους στη συνέχεια (20-18, 13'), ωστόσο οι «Μπλε» συνήλθαν και τρέχοντας ένα σερί 11-0 ισορρόπησαν και πάλι το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το Τόνι Πάρκερ να εξακολουθεί να οδηγεί την επίθεση των Γάλλων. Στο τέλος ένα ξέσπασμα του συγκρoτήματος του Βινσέ Κολέ, όταν κι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 13-2 (83-72, 38'), του επέτρεψε να πάρει μικρή διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος κι έτσι να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση. Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-41, 63-59, 89-78