Νέοι και ωραίοι

22:23 7/5/2010 - Πηγή: Gazzetta
Πρωταθλήτρια βορείου ομίλου αναδείχθηκε η ομάδα Νέων της Μυκόνου, η οποία νίκησε την Τήνο στην διαδικασία των πέναλτι.Την κατάκτηση του ενός από τα… δύο κύπελλα του πρωταθλήματος Νέων, που θέσπισε υποχρεωτικά πριν από λίγες ημέρες η ΕΠΣ Κυκλάδων, πανηγύρισε ο ΑΟ Μυκόνου, καθώς επιβλήθηκε στον τελικό του βορείου ομίλου της Τήνου στην διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα της Τήνου κατάφερε να προηγηθεί στο 28’ με τον Μεμάι, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Βλασσόπουλος ισοφάρισε σε 1-1, με τις δύο ομάδες να διατηρούν την απόλυτη ισορροπία μέχρι και το τέλος της παράτασης. Η Μύκονος είχε σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακά της, Γκίκα, ο οποίος απέκρουσε τρία συνεχόμενα πέναλτι, χαρίζοντας στην ομάδα του την κούπα. Ο τελικός του νοτίου ομίλου ανάμεσα στον ΑΟ Πύρου και τον Πανναξιακό θα πραγματοπ