Νοκ άουτ τα... γκολ!

Η παρουσία της Παραγουάης στον τελικό χωρίς να έχει κερδίσει ούτε ένα ματς ξενίζει, όμως εξίσου περίεργο είναι το γεγονός ότι σε νοκ άουτ αγώνες τα τελευταία δέκα χρόνια δεν σκοράρει σχεδόν ποτέ! Στα νοκ άουτ του φετινού Copa America, οι Παραγουανοί έχουν δύο ισοπαλίες 0-0 και ισάριθμες προκρίσεις στα πέναλτι.  Το 2007 στα προημιτελικά είχαν διασυρθεί από το Μεξικό
του Καστίγιο ενώ το 2004 είχαν χάσει από την Ουρουγουάη στην ίδια φάση, πετυχαίνοντας ωστόσο γκολ (3-1) το οποίο ήταν και το μοναδικό σε νοκ άουτ σε αυτά τα δέκα χρόνια σε μεγάλες διοργανώσεις. Και αυτό γιατί οι επιδόσεις της στα Μουντιάλ αυτής της δεκαετίας ήταν αντίστοιχες... Το 2002 έχασε 1-0 από την Γερμανία στην φάση των «16» και αποκλείστηκε, ενώ στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Αφρικής το περασμένο καλοκαίρι (το 2006 είχε αποκλειστεί στους ομίλους) έφτασε μια ανάσα από τους «4» χωρίς να σκοράρει! Στους «16» απέκλεισε την Ιαπωνία στα πέναλτι (0-0 η παράταση), ενώ στα προημιτελικά έχασε από τους Ισπανούς με γκολ του Βίγια επτά λεπτά πριν το τέλος και ενώ προηγουμένως είχε αστοχήσει σε πέναλτι! Γενικότερα στα Μουντιάλ, η Παραγουάη δεν έχει σκοράρει ποτέ σε όσα νοκ άουτ έπαιξε! Το 1986 έχασε από την Αγγλία με 3-0, ενώ το 1998 αποκλείστηκε με το χρυσό γκολ του Γάλλου Μπλαν (1-0)...