Ο νέος Rud-olf (vid)!

11:18 7/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Ο Γκέργκελι Ρούντολφ έρχεται στον Παναθηναϊκό με... γκολ στις αποσκευές του αφού από τότε που συμφώνησε με το τριφύλλι σκοράρει ακατάπαυστα. Το gazzetta.gr παρουσιάζει τον φορ στα προκριματικά του EURO! Ο νεοαποκτηθείς παίκτης του Παναθηναϊκού
θα μπορούσε να λέγεται και Γκέργκελι Ρούντγκολφ καθώς βρίσκει το αντίπαλο τέρμα, όπως ένας παίκτης του γκολ την τρύπα! Ο Ρούντολφ σκόραρε κόντρα στην Ολλανδία τον περασμένο Μάρτιο και πολλοί έσπευσαν να τον βαφτίσουν νέο Ρουντ Φαν Νιστερλόι, αφού σκοράρει με όλους τους τρόπους και βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή. Ο Ούγγρος επιθετικός σημείωσε κόντρα στη Μολδαβία το έκτο του γκολ σε οχτώ αγώνες στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2012. Μάλιστα, σκοράρει με όλους τους τρόπους. Ο 26χρονος στράικερ έχει πάρει από το χέρι και οδηγεί την Ουγγαρία στα μπαράζ του EURO μιας και η Ολλανδία εξασφάλισε την κορυφή του πέμπτου ομίλου. Στην πρεμιέρα του γκρουπ απέναντι στην Σουηδία δεν βρήκε δίχτυα στη Σκανδιναβική χώρα πέρσι στις 3 Σεπτεμβρίου, αλλά άνοιξε λογαριασμό τέσσερις μέρες αργότερα. Στο εντός έδρας ματς με τη Μολδαβία, ο Γκέργκελι Ρούντολφ ξεκίνησε βασικός στην γραμμή κρούσης των Ούγγρων και δικαίωσε τον προπονητή του. Ο πράσινος, πλέον, φορ φορώντας την φανέλα με το νούμερο 8 στο δεύτερο σουτ του στον αγώνα κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ανοίγοντας λογαριασμό... Μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ρούντολφ άνοιξε το σκορ για την Ουγγαρία (2-1 τελικό). Επειτα από κόρνερ που έγινε από τα αριστερά η μπάλα βρέθηκε έξω από την περιοχή και ο 26χρονος άσος με βολέ στη κίνηση σούταρε προς την εστία, αλλά η μπάλα κόντραρε σε έναν αμυντικό και του επέστρεψε στα πόδια. Χωρίς να χρονοτριβήσει πέρασε τρεις αντιπάλους και με συρτό σουτ λίγο πριν μπει στην περιοχή κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα της Μολδαβίας. Σκόρερ εις διπλούν... Ενα μήνα αργότερα ήταν το εύκολο παιχνίδι με το Σαν Μαρίνο, όπου η Ουγγαρία επικράτησε με 8-0! Ο Ρούντολφ άνοιξε και πάλι το σκορ στο 11' με περίπου πανομοιότυπο τρόπο. Σε σέντρα από τα αριστερά πήρε τη κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε, όμως ο Γκέργκελι πήρε το ριμπάουντ και με νέα κεφαλιά την έσπρωξε στην εστία. Στο 26', ο Ούγγρος επιθετικός έκανε και το 3-0. Τότε «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα με την ταχύτητα του και αφού πέρασε και τον γκολκίπερ, πλάσαρε με το αριστερό. Έκανε.. χαζούς τους Ολλανδούς Στη συνέχεια ο διεθνής φορ δεν σημείωσε κάποιο τέρμα κόντρα σε Φινλανδία και Ολλανδία (εντός), όμως έκλεψε τις εντυπώσεις στην έδρα των «οράνιε». Οι Ολλανδοί ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 1-0, αλλά μόλις 50 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ρούντολφ ισοφάρισε. Σε κόρνερ και πάλι από τα αριστερά, ο Ρούντολφ πήρε την συρτή πάσα και αφού έκανε... χαζούς με τις προσποιήσεις του, τους αντιπάλους του σούταρε δυνατά και με την βοήθεια της τύχης σημείωσε το 1-1, πανηγυρίζοντας με την ψυχή του. Τελικά, οι Μαγυάροι ηττήθηκαν με 5-3. «Τρυπώνοντας» στην αντίπαλη άμυνα Στο επό