ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΟ ΝΤΟΝΕΤΣΚ ΚΑΙ... ΠΡΩΤΟΣ (ΦΩΤΟΣ-ΒΙΝΤΕΟ)

Άλλος ένας ποδοσφαιρικός άθλος από τον ΑΠΟΕΛ, μέσα στο Ντόνετσκ, το βράδυ της Τετάρτης (28/09). Απέναντι στην Σαχτάρ η ομάδα μας πάλεψε επί 90 λεπτά με τα... λιοντάρια και δραπέτευσε από την Donbass Arena ζωντανή. Τελικό σκορ 1-1 με τους γαλαζοκίτρινους να προηγούνται στο 61' με τον Τρισκόφσκι και να ισοφαρίζονται στο 64' από τον Ζάντσον. Μόνος πρώτος στον 7ο όμιλο ο ΑΠΟΕΛ, με 4 βαθμούς. Από τρεις έχουν Ζενίτ και
Πόρτο, στον ένα βαθμό η Σαχτάρ. Άτυχος ο Μαντούκα που έπαθε τράβηγμα στο 2' και αντικαταστάθηκε από τον Χαραλαμπίδη.ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ DONBASS ARENAΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΠολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Σαχτάρ, που στο 2' απείλησε με βολίδα του Γουίλιαν από τα 30 μέτρα, με τον Χιώτη να αποκρούει δύσκολα. Μεγάλη ατυχία για τον ΑΠΟΕΛ που στο 2' είδε τον Μαντούκα να παθαίνει τράβηγμα και να αντικαθίσταται δυο λεπτά αργότερα από τον Χαραλαμπίδη. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε την απόδοσή του και για ένα δεκάλεπτο είχε καλή κατοχή, ανέβηκε ψηλά και σε δυο φάσεις έφτιαξε καλές προϋποθέσεις με το Αΐλτον. Από το 20' και έπειτα, όμως, η Σαχτάρ ήταν κατά πολύ καλύτερη και με διαδοχικές επιθέσεις απείλησε πολλές φορές. Η δεύτερη καλή στιγμή για την Σαχτάρ ήρθε στο 33' όταν μετά από αντεπίθεση και έξυπνη πάσα του Αντριάνο, ο Μχιταριάν έκανε γυριστό πλασέ με τον Χιώτη να αποκρούει δύσκολα.Η μοναδική καλή στιγμή του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος ήρθε στο 37' όταν ο Αΐλτον κέρδισε φάουλ (και κίτρινη) από τον Chyzhov πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής και ενώ έφευγε μόνος. Το φάουλ εκτέλεσε ο Μποαβεντούρα αλλά η μπάλα κατέλειξε εύκολα στον Rybka. Tα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν εφιάλτης για την ομάδα μας. Στο 39' οι Ουκρανοί είχαν απίστευτη χαμένη ευκαιρία, όταν μετά από κακή απομάκρυνση του Γιάχιτς, η μπάλα στρώθηκε στον Αντριάνο που εξ επαφής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Νέα ευκαιρία στο 43', με τον Σρνα να πιάνει καλό δυνατό του που έφυγε μόλις έξω. Ακόμα μια μετά από λίγα δευτερόλεπτα, όταν ο Χιώτης νίκησε τον Μχιταριάν στο τετ-α-τετ, για να κρατήσει το 0-0 του πρώτου μέρους.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΌπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο η Σαχτάρ, που με αλλεπάλληλες επιθέσεις έψαξε από την αρχή το γκολ, χωρίς, ωστόσο να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 60' ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους Ουκρανούς, όταν μετά από γύρισμα του Ζάντσον, ο Τεξέιρα μισό μέτρο από το τέρμα και με τον Χιώτη εξουδετερωμένο... κατάφερε να αστοχήσει.Μετά την χαμένη ευκαιρία του Ζάντσον, η μπάλα βάλθηκε να επιβεβαιώσει πως... τιμωρεί και αυτό έγινε. Στο 61' ο ΑΠΟΕΛ έβγαλε υποδειγματική αντεπίθεση, Τρισκόφσκι και Μπίδης άλλαξαν την μπάλα και ο πρώτος με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 0-1 στην πρώτη μεγάλη φάση των γαλαζοκιτρίνων.Δυστυχώς, η χαρά για την ομάδα μας κράτησε πολύ λίγο αφού τρια λεπτά αργότερα ο Γουίλιαν έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η άμυνα του ΑΠΟΕΛ αδράνησε και ο Ζάντσον που βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, με σουτ έκανε το 1-1.Παρά την άμεση ισοφάριση, η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ ήταν αρκετά καλή αφού άντεξε στο... κύμα επιθέσε