Όταν συνήλθε, κέρδισε... (photos)

Ο Πανελλήνιος έβαλε για περισσότερο από ένα ημίχρονο σε δύσκολη θέση τον κακό Παναθηναϊκό, αλλά με την άμυνα να διορθώνεται και τρία... συλλεκτικά τρίποντα, η νίκη είχε «πράσινο» χρώμα (73-80) στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας για τη 13η αγωνιστική της Α1.Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε ζητήσει από τους παίκτες του να δείξουν σωστή αντίδραση μετά την ήττα της Τετάρτης στο ντέρμπι «αιωνίων», αλλά εκείνοι μάλλον... αλλού είχαν το μυαλό τους εκείνη την ώρα. Με μέτρια προς κακή εικόνα για περισσότερο από είκοσι λεπτά, οι πρωταθλητές Ελλάδος κοιτούσαν τον Πανελλήνιο να τους «χτυπά» με κάθε τρόπο, δίχως εκείνοι
να μπορούν να αντιδράσουν. Η διακοπή του ημιχρόνου και προφανώς οι... φωνές του Σέρβου προπονητή έφεραν αποτελέσματα στη συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό, έχοντας βασικό «όπλο» την πιεστική άμυνα, να ανατρέπει την κατάσταση και έστω και δύσκολα, να φτάνει στη δωδέκατη φετινή νίκη του.

Οι «πράσινοι» αναγκάστηκαν να κυνηγούν από την αρχή στο σκορ, αφού, παρότι έφτιαχναν αρκετά ελεύθερα σου