Πάλεψαν, αλλά ηττήθηκαν οι Νέοι

Η Εθνική Νέων  πραγματοποιώντας την καλύτερή της εμφάνιση στο Παγκόσμιο Νέων πάλεψε ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες με 29-26 από τη Δανία. Η ομάδα του Κώστα Τσαβδάρη πάλεψε στα ίσα με τους Σκαδιναβούς και πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση που δυστυχώς δεν ήταν αρκετή. Η Καλή άμυνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο της επέτρεψαν να προηγηθεί μέχρι και με έξι τέρματα (15-9) ωστόσο λίγο πριν τη λήξη του η Δανία... συνήλθε και με πέντε συνεχόμενα τέρματα
μείωσε σε 15-14. Η επιστροφή βρήκε την ελληνική ομάδα σε καλό ρυθμό, η αντίπαλη ομάδα όμως πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (20-24, 49') που έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι. Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα δώσει την τελευταία «μάχη» του ομίλου κόντρα στο Κατάρ (22/07, 9.30μ.μ.) και με νίκη θα «κλειδώσει» την τρίτη θέση. Τα δεκάλεπτα: 6-5, 12-8, 15-14 (ημίχ.), 17-19, 20-24, 26-29 Ελλάδα (Κώστας Τσαβδαρίδης): Λοΐζος, Αρβανιτίδης , Τζηράς 3, Γιαννόπουλος, Παπαδιονυσίου 6, Κοκτσίδης,Ζαμπούνης 3,Νικολαϊδης 8, Τάτσης , Γρηγοριάδης, Κουτσικόπουλος 1, Κουρουμλίδης 2, Δελημύτης,Κανδύλας 1 , Ιωαννίδης 2, Κόντης Δανία (Τόρμπεν Πέτερσεν): Άαγκαρντ, Βίσμαχ 4, Ντάμγκααρντ 2, Νίλσεν, Βούιμ Τρόελσεν , Όλσεν 1 , Ζακάριασεν , Μπράμινγκ 4, Σάαντ , Λίνγκααρντ , Πόρουπ 1, Χάνσεν, Μέλερ , Γιάκομπσεν 3, Λάρσεν 9, Μπίρκεφελντ 4, Μάντσεν 1   Η βαθμολογία του β' ομίλου 1. Δανία 8 2. Ελλάδα 4 3. Αλγερία 4 4. Αργεντινή 4 5. Κατάρ 2 6. Βενεζουέλα 0 *Βενεζουέλα, Κατάρ έχουν ένα ματς λιγότερο.