Πάλι με την... ψυχή στο στόμα η Τσέλσι

Η Τσέλσι επικράτησε πολύ πιο δύσκολα της Νόριτς με 3-1, έφτασε στην δεύτερη σερί νίκη της, όμως για ακόμη μία φορά δεν έπεισε με την εμφάνισή της... «Ονειρεμένο» ντεμπούτο για Μάτα, ο οποίος σκόραρε. Καταιγιστικοί οι μπλε στο ξεκίνημα Η Τσέλσι έφτασε στην πρώτη της νίκη στη σεζόν την περασμένη αγωνιστική με πολύ άγχος απέναντι στην Γουέστ Μπρομ στο Λονδίνο και αυτή τη φορά υποδέχθηκε τη Νόριτς για το δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πίεσαν την εστία
του Ράντι για το γκολ, το οποίο ήρθε πολύ νωρίς, με τον Μποζίνγκουα στο 6'. Ο Πορτογάλος αμυντικός έπιασε έναν... κεραυνό έξω από την περιοχή και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων για το 1-0. Ισορρόπησε η Νόριτς, προβλημάτισε η Τσέλσι Οι μπλε συνέχισαν να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρίες και έδειχναν ότι θα περάσουν εύκολο απόγευμα. Μετά το 25', όμως, τα «καναρίνια» ισορρόπησαν το παιχνίδι και έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 28', με τον Ιλάριο να σώζει την ομάδα του σε διπλή ευκαιρία. Αρχικά, ο Πορτογάλος τερματοφύλακας είδε τον Μάρτιν να βρίσκεται απέναντί του, όμως κατάφερε να απομακρύνει το πλασέ του τελευταίου, ενώ στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στον Νότον, ο οποίος έκανε το δυνατό μακρινό σουτ και ο Ιλάριο έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ. «Σοκ» με ισοφάριση και Ντρογκμπά Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, οι παίκτες του Βίλας Μπόας ξαφνικά... κατέβασαν ταχύτητα, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο εκείνη που άξιζε περισσότερο το γκολ ήταν η Νόριτς. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλά τους διαδρόμους, οι μπλε... βραχυκύκλωσαν και ο Μπόας αποφάσισε να ρίξει τον Χουάν Μάτα στο παιχνίδι, προκειμένου να μπει λίγη φαντασία στο παιχνίδι. Ο Ισπανός έκανε το ντεμπούτο του, περνώντας στη θέση του Μαλουντά στο 68'. «Ονειρεμένο» ντεμπούτο Μάτα! Στη συνέχεια εκτός μάχης τέθηκε και ο Ντρογκμπά, ο οποίος χτύπησε σε κόντρα με τον Ράντι και αντικαταστάθηκε στο 70' από τον Ανελκά. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μόρισον έχασε μεγάλη ευκαιρία, για να δώσει το προβάδισμα στα «καναρίνια», καθώς έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση, δεν... αποφάσισε τι να κάνει την μπάλα, όμως, καθυστέρησε και έδωσε την ευκαιρία στον Ιλάριο να βγάλει σε κόρνερ. Στο 82' ο Ανελκά έβγαλε πολύ ωραία κάθετη μπαλιά στον Ραμίρες, ο οποίος έκανε πολύ καλή κίνηση στον κενό χώρο, ο Ράντι τον ανέτρεψε και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε χωρίς δεύτερη σκέψη το σημείο του πέναλτι, έδειξε κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Νόριτς και ο Λάμπαρντ ευστόχησε, κάνοντας το 2-1. Ο Μάτα έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα, σκοράροντας στην πρώτη του εμφάνιση, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ντε Λάετ στο... 101'! Περισσότερα σε λίγο...