«Παραδόθηκε» ο Παναθηναϊκός

Η πρώτη δύσκολη αποστολή του Παναθηναϊκού στη β' προκριματική φάση του LEN Trophy δεν στέφθηκε με επιτυχία. Δικαιολογημένα, αφού είχε να αντιμετωπίσει την Μπρέσια. Οι «πράσινοι» δεν τα κατάφεραν απέναντι στην οικοδέσποινα ομάδα του 2ου ομίλου, γνωρίζοντας φυσιολογικά την ήττα με 12-7, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής. Το συγκρότημα του Ντράγκαν Άντριτς κατάφερε να ισορροπήσει το ματς μετά το πρώτο νωθρό οκτάλεπτο και να φτάσει σε απόσταση ενός τέρματος (5-4) από τους Ιταλούς στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ωστόσο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων, που είναι το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στο γκρουπ. Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα είναι το Σάββατο (7/11, 7.30) η ισπανική Καταρό, η οποία επικράτησε στο άλλο ματς της ημέρας της τουρκική