Πέμπτος ο Γιαννιώτης

Μεγάλη επιτυχία για τον πρωταθλητή της κολύμβησης Σπύρο Γιαννιώτη που κατέλαβε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανοιχτής Θαλάσσης στο Ρόμπερβαλ του Καναδά.Ο αθλητής του Ολυμπιακού κολύμπησε τα 5χλμ. σε χρόνο 57.49.340 ,μόλις επτά δευτερόλεπτα πίσω από τον Γερμανό Τόμας Λουρτς που πήρε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 57.42.630. Δεύτερος ήταν ο Ρώσος Εβγκένι Ντράτσεφ με 57.44.150 και τρίτος ο Αμερικανός Τσίπεν με 57.46.480. Στο πρώτο μισό της κούρσας ο χρόνος του ήταν 29.28.712 αλλά ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μισό και έτσι κατάφερε να μπει στην πρώτη πεντάδα. Ο προπονητής του Νίκος Γέμελος εξήγησε τις δυσκολίες του αγώνα. « Το νερο ήταν πολύ κρύο, η θερμοκρασια του κυμαίνεται από 16 έως 18 βαθμούς.Ο Σπύρος δεν έχει συνηθίσει σε αυτές τις