Πήραν το πρωτάθλημα οι Ελπίδες

Οι Ελπίδες Ιωαννίνων κατέκτησαν το παιδικό πρωτάθλημα για τη σεζόν 2009-2010, κερδίζοντας στον τελικό τον Ατρόμητο Ιωαννίνων με 3-1.

Το σκορ άνοιξε στο 5' με τον Ζη η ομάδα των Ελπίδων για να ισοφαρίσει ο Ατρόμητος στο 30'. Στις αρχές του β' ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44' (τα ημίχρονα είναι 40λεπτης διάρκειας) ο Μόσχος έκανε το 2-1, ενώ στο 63ο λεπτό ο Θεοδωράκης διεύρυνε το δείκτη του σκορ στο 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, αφού ουσιαστικά κλείδωσε τη μεγάλη νίκη που σήμαινε και την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Να σημειωθεί ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελπίδες είχαν καθολική υπεροχή

και έχασαν σωρεία ευκαιριών με σημαντικότερες των Μπαλατζία, Θεοδωράκη Δ. και Μόσχου.

Εν κατακλείδι, οι Ελπίδες κατέκτησαν πανάξια το πρωτάθλημα αφού δεν έκαναν ούτε μία ήττα. Συνολικά πέτυχαν 138 τέρματα και δέχθηκαν μόλις δέκα σε όλη την διοργάνωση, σημειώνοντας έτσι μία πρωτιά και σε αυτό τον τομέα.