Πήρε... μπρος ο Σόου!

Ο Μούσα Σόου σκόραρε τα πρώτα του γκολ στο πρωτάθλημα (2) και η Λιλ... ξεμπούκωσε, επικρατώντας της Μαρσέιγ με 3-2 για την 4η αγωνιστική της Λιγκ 1. Οι Μασσαλοί παραμένουν χωρίς νίκη... καθηλωμένοι στους 3 βαθμούς. Οι Μασσαλοί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, πίεσαν για το γκολ και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με τον Λαντρό να κρατάει το μηδέν για τους πρωταθλητές με δύσκολες επεμβάσεις.
Στην πρώτη φάση, όνως, που δημιούργησαν οι «λιλουά» ευτύχησαν να προηγηθούν! Ο Μπέρια έβγαλε την σέντρα και ο πρώτος σκόρερ της περυσινής Λιγκ 1, Μούσα Σόου, έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανταντά για το 1-0 στο 15'. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως αδυνατούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα του Λαντρό, ενώ τα αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπισαν σε ακόμη ένα παιχνίδι, έδωσαν την ευκαρία στους παίκτες του Γκαρσία να είναι πολύ απειλητικοί στις αντεπιθέσεις. Τελικά, γκολ άλλο γκολ δεν μπήκε στο πρώτο ημίχρονο, με τους «λιλουά» να κρατούν το προβάδισμα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βαλμπουένα «χτύπησε» και πάλι, βάζοντας τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, σκοράροντας από κοντά μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λιλ! Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους, ο Αζάρ ανέβασε... στροφές και στο 67' ήρθε το 2-2 με πολύ ωραίο πλασέ του Σετζού από το ύψος του πέναλτι. Οι «λιλουά» συνέχιζαν να πιέζουν μέχρι το τέλος και ο Αζάρ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Φανί στο 75', κερδίζοντας πέναλτι. Ο Σόου ανέλαβε να το εκτελέσει και νίκησε τον Μανταντά για το 3-2! Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την Λιλ να φτάνει σε δεύτερη σερί νίκη και την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League να μένει... κολλημένη στους τρεις βαθμούς και χωρίς νίκη στη σεζόν! Δείτε εδώ την βαθμολογία και τα υπόλοιπα αποτελέσματα της Λιγκ 1.