«Πιστεύουμε ακόμα στην πρόκριση»

Μπορεί η Εθνική Νέων να ηττήθηκε στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Euro U-19 από την Ιρλανδία με 2-1 και να βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο ενόψει της συνέχειας, όμως ο ομοσπονδιακός προπονητής, Λεωνίδας Βόκολος, έδωσε το σύνθημα για την ανατροπή της κατάστασης. Δεν χάνει την πίστη του για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης ο Λεωνίδας Βόκολος, ο οποίος τόνισε ότι έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στις δυνατότητες των παικτών του και θεωρεί ότι στα δύο επόμενα ματς με Ρουμανία και Τσεχία θα έρθουν τα θετικά αποτελέσματα. «Δεν ήταν ένα καλό
ματς για την ομάδα μας σήμερα, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Δεν ήμασταν από την αρχή συγκεντρωμένοι και δεχθήκαμε δύο γκολ από στημένες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε, είχαμε την κατοχή της μπάλας και αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Έχουμε άλλους δύο αγώνες μπροστά μας. Δεν χάθηκε τίποτα. Πιστεύω στα παιδιά, πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε» ήταν το σχόλιο του Έλληνα τεχνικού μετά το τέλος του αγώνα με την Ιρλανδία. Πλέον, η προσοχή της ελληνικής ομάδας στρέφεται στον σαββατιάτικο αγώνα με την διοργανώτρια Ρουμανία, η οποία επίσης ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα, από την Τσεχία και οι δύο τους θα κοντραριστούν για να παραμείνουν ζωντανές στο κυνήγι μίας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης.