Πρεμιέρα εντός, οι βαθμοί εκτός (vid)!

Ο Παναθηναϊκός κάνει πρεμιέρα απόψε μπροστά στο κοινό του στην φετινή Super League, όμως τα τελευταία δέκα χρόνια δεν έχει και τα καλύτερα στατιστικά στο πρωτάθλημα. Το gazzetta.gr παρουσιάζει. Οι πράσινοι φιλοξενούν τον ΠΑΣ Γιάννινα (20:30, NS1) στο ΟΑΚΑ παίζοντας για
πρώτη φορά φέτος για το πρωτάθλημα με τους φιλάθλους στο πλευρό τους. Πάντως, την τελευταία δεκαετία όποτε παίζουν για πρώτη φορά εντός έδρας στο πρωτάθλημα έχουν 50% επιτυχία. Συγκεκριμένα, έχουν σημειώσει πέντε νίκες, έχουν ηττηθεί τρεις φορές, ενώ δύο ματς έχουν λήξει ισόπαλα. Τη σεζόν 2001-02, ο Παναθηναϊκός έκανε τους φιλάθλους του να πανηγυρίσουν πέντε φορές επικρατώντας του ΟΦΗ με 5-1 χάρη σε τρία τέρματα του Ολισαντέμπε (2', 35', 90'), του Βλάοβιτς (13') και του Μπόατενγκ (31'). Οι τρεις ήττες... Την επόμενη χρονιά, το τριφύλλι ξεκίνησε με το... αριστερό το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι αφού ηττήθηκε από την Προοδευτική με 1-0 χάρη σε γκολ του Πουλόπουλου μόλις στο 5'! Οι άλλες δύο ήττες των πρασίνων ήταν συνεχόμενες, την περίοδο 2005-06 από τον Ολυμπιακό (0-2) και το 2006-07 από τον Ιωνικό με το ίδιο σκορ. Το αξιοσημείωτο είναι πως και στις τρεις ήττες του ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε... Η γούρικη Ξάνθη! Την χρονιά που ο Παναθηναϊκός πήρε το πρωτάθλημα (2004) η πρεμιέρα του μπροστά στο κοινό του ήταν απέναντι στην Ξάνθη. Οι πράσινοι νίκησαν με 1-0 με γκολ που πέτυχε ο Κωνσταντινίδης εφτά λεπτά πριν το φινάλε. Το τριφύλλι κατέκτησε το νταμπλ το 2010 δίνοντας και πάλι το πρώτο του εντός έδρας ματς με αντίπαλο την ακριτική ομάδα, όπου και πάλι επικράτησε με 1-0 χάρη σε τέρμα του Κατσουράνη (39'). Άξιο αναφοράς είναι πως ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα που κατέκτησε το 1996, έκανε και πάλι πρεμιέρα στο γήπεδο του με την Ξάνθη επικρατώντας με 2-0. Η μόνη χρονιά που οι πράσινοι δεν πήραν τον τίτλο παίζοντας για πρώτη φορά εντός έδρας στη σεζόν με την ακριτική ομάδα ήταν πέρσι, όταν έμειναν στο 1-1 στη Λεωφόρο. Οι τριάρες... Την αγωνιστική περίοδο 2004-05, ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Ιωνικό νικώντας την ομάδα της Νίκαιας με 3-0 με δύο τέρματα του Παπαδόπουλου (43', 50') και ένα του Γκονζάλες (34'), ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και του Πανθρακικού το 2009 με γκολ των Σόουζα (14'), Γκούμα (35') και Ίβανσιτς (77'), Το «Χ» με τον Ολυμπιακό Τη σεζόν 2007-08, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στη Λεωφόρο τον Ολυμπιακό με το ματς να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο ματς κυριάρχησε το πάθος και η δύναμη και περισσότερο έμεινε στην ιστορία για τον σοβαρό τραυματισμό του Σωτήρη Λεοντίου, ο οποίος έμεινε εκτός δράσης για έξι μήνες. Άλλη μια φορά με ΠΑΣ! Ο Παναθηναϊκός έχει αγωνιστεί άλλη μια φορά τα τελευταία χρόνια έχοντας ως πρώτο αντίπαλο στην έδρα του τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ήταν για την περίοδο 2000-01, όταν οι πράσινοι επικράτησαν με 2-1 με γκολ του Λυμπερόπουλο στο 31', αυτογκόλ του Τζούμπα στο 66', ενώ ο σύλλογος της Ηπείρου μείωσε με τον Λιπάτιν στο 72'. ΟΙ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟ ΣΕΖΟΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΣΚΟΡ 2001-02 Παναθη