Πρεμιέρες από την... ανάποδη

Τα πρώτα ματς των ελληνικών ομάδων στους ομίλους του Europa League είχαν ως αποτέλεσμα μια βαριά ήττα και μια εντός έδρας ισοπαλία. Το Gazzetta.gr αναλύει. Από την πρώτη χρονιά των ομίλων, την περίοδο 2004/05, τα πρώτα αποτελέσματα των ελληνικών ομάδων στους ομίλους του Europa League ήταν αρνητικά και... έδειξαν το δρόμο για τα επόμενα χρόνια. Με εξαίρεση
την σχετικά καλή πρεμιέρα την σεζόν 2007/08 και την θετικότατη περσινή, τα ξεκινήματα των ομάδων μας στους ομίλους του Europa League ήταν αρνητικά. Ξεκίνημα με το... αριστερό Την πρώτη χρονιά που ξεκίνησαν στο τότε Κύπελλο UEFA οι όμιλοι, το 2004/05, η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε στη συγκεκριμένη φάση από τρεις ομάδες. Το ξεκίνημα στην νέα μορφή του δεύτερου εν τη τάξει ευρωπαϊκού θεσμού ήταν καθόλα αρνητικό, καθώς συνοδεύτηκε από τρεις ήττες. Η Ζενίτ συνέτριψε την ΑΕΚ στην Ρωσία με 5-1. Η Ένωση είχε προηγηθεί με τον Κρασά στο3`, ωστόσ ένα γκολ του Αρσάβιν στο 44`, ένα χατ-τρικ του Κερζακόφ και ένα τέρμα του Ντενίσοφ στο  86`, είχαν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Σίρερ με πέναλτι στο 86` είχε χαρίσει τη νίκη με 1-0 της Νιουκάστλ επί του Πανιωνίου, ενώ ο Ο Ντάουνινγκ στο 78` είχε οδηγήσει την Μίντλεμσπρο στην επικράτηση επί του Αιγάλεω. Μονή εκπροσώπηση και ήττα Η επόμενη χρονιά ήταν χειρότερη, με την έννοια ότι μόλις μία ελληνική ομάδα κατάφερε να μπει στους ομίλους. ΑΕΚ, Άρης και Ξάνθη αποκλείστηκαν από τον προηγούμενο γύρο, με τον ΠΑΟΚ να αποτελεί την μοναδική παρουσία στα γκρουπ. Στην πρεμιέρα ο Δικέφαλος ηττήθηκε με 1-0 από τη Σαχτάρ στην Ουκρανία με ένα πέναλτι του Μπραντάο, ενώ ακολούθησαν δύο ακόμα ήττες από Στουτγάρδη και Ραπίντ Βουκουρεστίου, για να χρυσώσει το χάπι η νίκη την τελευταία αγωνιστική με 5-1 επί της Ρεν. Μία νίκη, αλλά και μία εκπροσώπηση! Μονή ήταν η εκπροσώπηση στους ομίλους και την περίοδο 2006/07, όπου Ατρόμητος, Ηρακλής και Ξάνθη αποκλείστηκαν και ο μόνο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στους ομίλους και να προκριθεί στη συνέχεια στους «32», όπου αποκλείστηκε από τη Λανς. Στην πρεμιέρα των ομίλων, επικράτησε με 2-0 της Χάποελ Τελ Αβίβ, με ένα γκολ του Ρομέρο και ένα αυτογκόλ του Ταλ Τσεν. Μοιρασμένα αποτελέσματα, σημαντική εκπροσώπηση Η περίοδος 2007/08, ήταν αυτή με τις περισσότερες ελληνικές ομάδες στη φάση των ομίλων. Στην πρεμιέρα τα αποτελέσματα ήταν κατά μία έννοια μοιρασμένα με δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα ! Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός με την Έλφσμποργκο, με τον Μόμπαεκ να ανοίγει το σκορ στο 15` και τον Χάρη Παππά να ισοφαρίζει στο 49`. Ο Άρης επικράτησε κατά κράτος του Ερυθρού Αστέρα στη Θεσσαλονίκη, με δύο γκολ του Παπάζογλου και ένα του Κόκε, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε και ο Παναθηναϊκός την Αμπερντίν, με σκόρερς τους Γκούμα, Δημήτρη Παπαδόπουλο και Σαλπιγγίδη. Η Έβερτον νίκησε την Λάρισα με 3-1 στην Αγγλία, η οποία Λάρισα για να μπει στους ομίλους είχε αποκλείσει την Μπλάκμπερν. Κέιχιλ στο 14` και Όσμαν στο 50` διαμόρφωσαν το 2-0, για να μειώσει ο Κλέιτον στο 65`. Τελικά, το ματς «καθάρισε» ο Ανιτσέμπε στο 85`. Τέλος, ο Πανιώνιος αναδεί