Πρωταθλήτρια ξανά η Μπάρτσα!

Τέσσερα χρόνια μακριά από το πρωτάθλημα Ισπανίας ήταν πολύ μεγάλο διάστημα για την Μπαρτσελόνα, η οποία κατάφερε να επιστρέψει στην κορυφή της ACB για πρώτη φορά μετά το 2004. Η νίκη της με 90-77 επί της Τάου στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» της έδωσε τον τίτλο με 3-1 νίκες. Οι Καταλανοί εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και με το break που πέτυχαν στο δεύτερο ματς στη Βασκονία κέρδισαν το πρωτάθλημα σε μια καθ' όλα επιτυχημένη χρονιά, αφού έλαβαν μέρος και στο φάιναλ φορ
του Βερολίνου. Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Άντερσεν και Ναβάρο στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου εξασφάλισαν διαφορά γύρω στους δέκα πόντους (27-18). Οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, αφού το προβάδισμα για τους γηπεδούχους έφθασε μέχρι και το +18 (59-41, 25'). Το «comeback» που επιχείρησαν οι φιλοξενούμενοι έμεινε στη μέση (66-58, 30') και στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα δεν έκανε τίποτα παραπάνω από το να κρατήσει το υπ