Πρώτη και ήττα για ΠΑΣ στο Ζέεφελντ

Αν και κατά διαστήματα παρουσίασε καλό πρόσωπο τελικά στο πρώτο φιλικό που πραγματοποίησε στο Ζέεφελντ ο ΠΑΣ Γιάννινα, ηττήθηκε από την τουρκική Σίβασπορ με 3-1. Από το βράδυ της Κυριακής η αποστολή του ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκεται στο Ζέεφελντ, όπου θα πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του. Οι παίκτες έκαναν την πρώτη τους προπόνηση σήμερα σε ένα
από τα δυο γήπεδα, τα οποία βρίσκονται κοντά στο ξενοδοχείο, που έχει καταλύσει η ομάδα. Το πρόγραμμα είχε διάρκεια μια ώρα περίπου και περιελάμβανε ασκήσεις κατοχή με μπάλα και τελειώματα φάσεων και ασκήσεις προσαρμογής σε συνθήκες αγώνα για τους τερματοφύλακες. Από εκεί και πέρα, ο Βάντερσον Σκαρντοβέλι, που υποβλήθηκε σε αρθροσκόπηση, ακολούθησε το δικό του πρόγραμμα αποκατάστασης υπό τις οδηγίες του φυσιοθεραπευτή, Φίλιππου Σκόρδου και αναμένεται σύντομα να ανεβάσει ρυθμούς. Φιλική ήττα από Σίβασπορ Όσον αφορά το φιλικό με τη Σίβασπορ, ο ΠΑΣ παρουσίασε καλό πρόσωπο κατά διαστήματα, όμως γνώρισε την ήττα με 3-1. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ομαλά δίχως να σημειωθεί κάποιο τέρμα και όλα έγιναν στην επανάληψη. Στο 49' οι Τούρκοι προηγήθηκαν με πέναλτι για να ισοφαρίσει ο «Άγιαξ της Ηπείρου» στο 68' με τον Κουέβας, ο οποίος έχασε και μια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Τελικά, η Σίβασπορ πήρε τη νίκη με δυο γκολ στο 85' και στο 88'. Ωστόσο, παρά το αποτέλεσμα, ο Στεφάν Ντεμόλ δοκίμασε αρκετά πράγματα με παλιούς και νέους ποδοσφαιριστές. Τέλος, η επόμενη φιλική αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (28/7), όταν ο ΠΑΣ θα αντιμετωπίσει την Αλ Αίν, στην οποία πήρε πρόσφατα μεταγραφή ο Νάτσο Σκόκο.