«Προβλήματα με... Κιριλένκο»

Η Ρωσία πέρασε νικηφόρα από την Λιθουανία (88-80), στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης εν όψει Ευρωμπάσκετ, με τον ομοσπονδιακό προπονητή των οικοδεσποτών της διοργάνωσης, Κεστούτις Κεμζούρα, να εστιάζει στην αδυναμία των παικτών του να περιορίσουν τον Αντρέι Κιριλένκο. «Παρά το γεγονός ότι είχαμε συζητήσει διάφορες τακτικές για να τον περιορίσουμε (σ.σ Κιριλένκο), μας δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από ότι περιμέναμε. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.
Ο Γιασάιτις χρεώθηκε γρήγορα δύο φάουλ ενώ ο Λαβρίνοβιτς που έπαιξε σε μια άγνωστη για αυτόν θέση, προσπάθησε να παίξει καλή άμυνα πάνω του αλλά ήταν δύσκολο... Οτι και να κάναμε, ήταν πολύ καλοί στην επίθεση», τόνισε αρχικά ο τεχνικός της εθνικής Λιθουανίας. Συνεχίζοντας, σημείωσε: «Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο επιθετικοί, ειδικά στην τρίτη περίοδο. Τα καταφέραμε αρκετά καλά στο κομμάτι της άμυνα. Ημασταν κοντά στην νίκη αλλά τα λάθη δεν μας επέτρεψαν να κυνηγήσουμε τους αντιπάλους».