Ψάχνουν τον διαιτητή του Νιγηρία-Αργεντινή

Αναζητείται ο διαιτητής της αναμέτρησης Νιγηρία-Αργεντινή, Ιμπραΐμ Σαϊμπού, αφού το παιχνίδι θεωρείται ύποπτο για στοιχηματισμό. Ο αγώνας είχε λήξει 4-1 υπέρ της Νιγηρίας και πολλά ποσά είχαν παιχθεί ώστε να μπει και 5ο γκολ μετά το 86ο λεπτό, κάτι το οποίο και συνέβη στο 98ο λεπτό (!) του παιχνιδιού με ανύπαρκτο πέναλτι, ενώ ο επιπρόσθετος χρόνος ήταν πέντε λεπτά. Ο διαιτητής της συγκεκριμένης αναμέτρησης αναζητείται από τη FIFA ώστε να δώσει εξηγήσεις, ενώ δεν είναι η πρώτη φορά που το όνομά του ακούγεται για αμφισβητούμενα παιχνίδια, καθώς είχε σφυρίξει και παιχνίδι της Εθνικής Τόγκο (3-0 με τεράστιες ελλείψεις από τους Αφρικανούς) αλλά και το Νότια Αφρική-Μπαχρέιν (5-0 με τρία αμφισβητούμενα πέναλτι)! «Προσπαθούμε να εντοπίσουμε τον διαιτητή αλλά είναι δύσκολο, ωστόσο θεωρούμε πως θα τα καταφέρουμε», δήλωσε στο BBC Sports ο επικεφαλής ασφαλείας της FIFA, Κρις Ίτον.