«Ροπαλιά» Γιάκομπ!

Ο Ηρακλής πήρε βαθμολογική ανάσα, καθώς κέρδισε την Καβάλα με 1-0. Το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Γιάκομπ στο 17'. Επιτυχημένο το ντεμπούτο του Μπουμπένκο στον πάγκο του «Γηραιού».Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις δεν ήταν πολλές, όμως οι δυο ομάδες έδειξαν ότι έχουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο, καθώς προσπαθούσαν με τον ένα και με τον άλλον τρόπο να φτάσουν μπροστά στις δυο εστίες. Την αρχή έκανε ο Ηρακλής στο 13' με τον Επστάιν, ο οποίος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πλάγια θέση, με τον Ιτάνζ να διώχνει την μπάλα με τα πόδια. Τέσσερα λεπτά αργότερο ο «Γηραιός» ευτύχισε να προηγηθεί στο σκορ, με κεφαλιά του Γιάκομπ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από τη σέντρα του Μάρα. Αυτό καθησύχασε τους γηπεδούχους, όμως στον αγωνιστικό χώρο υπήρχε και η Καβάλ