Σπουδαίο διπλό για Χιμνάσια

Η Χιμνάσια Λα Πλάτα κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό στην έδρα της Κολόν κερδίζοντας με 3-1 και πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Κλαουσούρα. Στο 3-3 Ολίμπο και Χοδόι Κρουζ μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Χιμνάσια εναντίον της Κολόν με έναν εντυπωσιακό τρόπο. Επικρατώντας σε όλο το γήπεδο κατάφερε να λυγίσει τους αντιπάλους της με το τελικό 3-1 που είναι ένα αποτέλεσμα που λίγοι ίσως να περίμεναν.Ακόμη ένα εντυπωσιακό παιχνίδια έγινε στην έδρα της Ολίμπο, που ξεκινώντας εντυπωσιακά προηγήθηκε με
2-0 επί της Χοδόι Κρουζ.Οι αντίπαλοι τους αφυπνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχαν 3 τέρματα κάνοντας ολική ανατροπή.Ωστόσο η Ολίμπο δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα καθώς με το γκολ του Μπαρέιρο στις καθυστερήσεις κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας.Κολόν – Χιμνάσια Λα Πλάτα 1-3(8’ Γκρασιάνι – 7’, 25’ Νέιρα, 90’ Κάστρο)Ολίμπο – Χοδόι Κρουζ 3-3(17’ Ματζιόλο, 33’ Μπαρέιρα, 92’ Μπαρέιρο – 53’ Ναβάρο, 56’, 66’ Νιούνιες)