ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ (ΦΩΤΟΣ)

Η Energy Standard Νέα Σαλαμίνα κατέκτησε το 19ο ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ Ανδρών κερδίζοντας με 3-0 τη συμπολίτισσα της Ανόρθωση μπροστά σε 500 περίπου φιλους της πετόσφαιρας.

1ο σετ: (08-07,12-16, 19-25)
2ο σετ: (01-08,12-16, 16-25)
3ο σετ:

(06-08, 13-16,19-25)

Συνθέσεις:

Ανόρθωσις (Μ. Κοντός): Οικονομίδης (13), Πορέλλο (15), Παγιάν (14), Χρυσοστόμου Γ. (8), Μιχαήλ (5), Γεωργίου (7), (λίμπερο) Αντωνίου (18), Αλλαγές: Κοντός, Άλεξιτς, Παναγιωτίδης

Energy Standard Νέα Σαλαμίνα (Κωνσταντίνου): Ντε Άμο (10), Ζουράβλιεφ (8), Ντίμοφ (18), Αλεξίου (2), Παφίτης (12), Χ΄Φιλίππου (9), (λίμπερο) Πλατρίτης (1)

1ο σετ:

Η Ανόρθωσις προηγήθηκε στο ξεκίνημα του σετ με 2-0 αλλά η Νέα Σαλαμίνα με τρεις συνεχόμενους πόντους έκανε το 2-3. Ακολούθησαν συνεχείς ισοπαλίες με την Ανόρθωση να προηγείται με  8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η συνέχεια βρήκε τη Νέα Σαλαμίνα να προηγείται με 11-9 με ωραίο καρφί του Ντίμοφ από τη θέση έξι και την Ανόρθωση να ισοφαρίζει εκ νέου σε 11-11 με μπλοκ του Χρυσοστόμου στον Ζουράβλιεφ. Ο Ντίμοφ με εντυπωσιακή επίθεση έκανε το 13-12 και ο ανεβασμένος Ζουράβλιεφ  με τρεις πόντους (δύο από επίθεση και ένα από μπλοκ) έκανε το 12-16 για τη Νέα Σαλαμίνα δίνοντας της σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ. Η Ανόρθωση μείωσε προσωρινά σε 17-20 αλλά η Σαλαμίνα έφτασε στο σετ πόιντ με επίθεση του Ζουράβλιεφ από τη θέση ένα και εκμεταλλευόμενη ένα λάθος του αντιπάλου έφτασε στο 19-25 και την κατάκτηση του πρώτου σετ.

2ο σετ:

Το πολύ καλό σερβίς της Νέας Σαλαμίνας συνεχίστηκε στο 2ο σετ δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Ανόρθωσης με αποτέλεσμα η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου να προηγηθεί με το εντυπωσιακό 8-1. Η Ανόρθωση αντέδρασε στη συνέχεια μειώνοντας σε 5-10 αρχικά και 10-12 στη συνέχεια με μπλοκ του ανεβασμένου Πορέλλο αλλά η  Energy Standard Νέα Σαλαμίνα έφτασε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με το υπέρ της 16-12 χάρη σε δύο πόντους του Ζουράβλιεφ και άσσο του Ντε Άμο. Η Νέα Σαλαμίνα διεύρυνε τη διαφορά στους έξι πόντους στο 20-14 και τέλειωσε το σετ με 25-16 κάνοντας το 2-0.

3ο σετ:

Στο 3ο σετ ο Μ. Κοντός ξεκίνησε τον Οικονομίδη στη θέση 5 όπως και στο 1ο σετ (στο 2ο σετ ξεκίνησε από τη θέση 1) και είδε την ομάδα του να ακολουθεί από κοντά στο σκορ την Energy Standard Νέα Σαλαμίνα η οποία άφτασε με πόντο του Χ΄Φιλίππου στο 6-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Ανόρθωση ισοφάρισε σε 8-8 μετά από χαμένο σερβίς των αντιπάλων και πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-9 και 11-10 με επίθεση του Παγιάν. Η συνέχεια όμως ανήκε και πάλι στην Energy Standard Νέα Σαλαμίνα, η οποία έφτασε με δύο λάθη της Ανόρθωσης στο 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Τα πολλά χαμένα σερβίς από τους παίκτες της Ανόρθωσης βοήθησαν τη Νέα Σαλαμίνα να διευρύνει το προβάδισμά της φτάνοντας με εντυπωσιακή επίθεση του Ζουράβλιεφ 19-15 αρχικά και στο 24-17 στη συνέχεια. Η Ανόρθωση μείωσε σε 24-19 αλλά η Energy Standard Νέα Σαλαμίνα έφτασε στο 25-19 και την κατάκτηση του καθοριστικού τρίτου σετ με 25-19