Στο βάθρο 18 χρόνια μετά!

Το πρώτο μετάλλιο έπειτα από 18 χρόνια χάρισε στην ελληνική ελευθέρα πάλη, σε επίπεδο παγκοσμίου πρωταθλήματος, ο Γιάννης Αρζουμανίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος λίγους μήνες πριν έκανε ελληνορωμαϊκή, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία των 120 κιλών, στο πλαίσιο των αγώνων που λαμβάνουν χώρα στο Χέρνινγκ της Δανίας. Ο Αρζουμανίδης πέρασε «μπάι» στον πρώτο γύρο, κι ενώ έχασε στη συνέχεια από τον Ρώσο Μακόφ, είχε μια ακόμη ευκαιρία για τη διάκριση, μέσα από τη διαδικασία των ρεπασάζ. Και δεν την άφησε να πάει χαμένη. Στον πρώτο γύρο ο πρωταθλητής μας επικράτησε του Ισπανού Κούμπα, ενώ στη συνέχεια νίκησε και τον Κουβανό Ροντρίγκεζ. Μια νίκη που του έδωσε μια θέση πάνω στο βάθρο των νικητών. Τελευταία φορά που η Ελλάδα πανηγύρισε μια μεγάλη