Τέσσερα μετάλλια στη Γάνδη

21:10 4/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Θετικά δείγματα εν όψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Τόκιο, όπου και θα δοθούν τα ολυμπιακά εισιτήρια, έδωσαν οι Έλληνες γυμναστές στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γάνδης, κατακτώντας τέσσερα μετάλλια. Επτά προκρίσεις σε τελικούς και τέσσερις ανόδους στο βάθρο των νικητών ήταν ο ελληνικός απολογισμός στους αγώνες που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο στην πόλη του Βελγίου, με τους Λευτέρη Πετρούνια, Λευτέρη Κοσμίδη, Βασίλη Τσολακίδη και Στεφανί Μπισμίκου να πρωταγωνιστούν για τα γαλανόλευκα χρώματα. Ο Λευτέρης
Πετρούνιας κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους θριαμβεύοντας στον τελικό με 15.900 βαθμούς. Ο 21χρονος πρωταθλητής μας, ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, άφησε πίσω του τον Κινέζο Ξουάν Λούο (15,750) και τον Ολλανδό Γιούρι Φαν Χέλντερ (15,675). «Η εμφάνιση του Λευτέρη ήταν σχεδόν τέλεια. Ήταν όμως κάτι που περίμενα από αυτόν. Το μοναδικό σφάλμα ήταν το βήμα που έκανε στην έξοδο. Κατά τα άλλα, η εκτέλεσή του ήταν εντυπωσιακή, καλύτερη ακόμα και από εκείνη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Απριλίου, στο οποίο είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο", δήλωσε ο προπονητής του Πετρούνια, Δημήτρης Ράφτης. Χάλκινης απόχρωσης ήταν τα άλλα τρία μετάλλια, με τον Λευτέρη Κοσμίδη να καταλαμβάνει την 3η θέση στις ασκήσεις εδάφους με 15,400 βαθμούς, παρουσιάζοντας ένα πρόγραμμα με αυξημένη αρχική αξία (6,70), αλλά χωρίς να αποφύγει κάποια λάθη. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Βασίλης Τσολακίδης στο δίζυγο συγκεντρώνοντας 15,725 βαθμούς, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Στεφανί Μπισμπίκου στη δοκό ισορροπίας τερματίζοντας τρίτη με 13,950 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα η Βάσω Μιλλούση είχε πτώση, συγκεντρώνοντας μόλις 11.575 βαθμούς. Οι δύο αθλήτριες μετείχαν και στον τελικό των ασύμμετρων ζυγών, με την Μπισμπίκου να καταλαμβάνει την 5η θέση με 13.600 βαθμούς και τη Μιλλούση την 7η με 12.850 βαθμούς. Αντίθετα, ο Βλάσης Μάρας δεν μπόρεσε να «βγάλει» το νέο πρόγραμμά του στο μονόζυγο, με συνέπεια να περιοριστεί στη 19η θέση της κατάταξης, με 14,225 βαθμούς. Στην επιστροφή του στην πόλη όπου είχε κατακτήσει τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο το 2001, ο 28χρονος πρωταθλητής είχε πτώση στο δεύτερο από τα τρία πετάγματα του προγράμματός του, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στο ισραηλινό πρωτάθλημα Όπεν πριν από δύο εβδομάδες. Αξιόλογη εμφάνιση πραγματοποίησε και η Λίνα Μητράκου στον προκριματικό των ασκήσεων εδάφους, όπου κατέλαβε την 11η θέση με 12,950 βαθμούς (αρχική αξία 4,90).