Το έσωσε στην εκπνοή!

Το σερί των επτά νικών έλαβε τέλος για την Ντόρτμουντ η οποία, ωστόσο, πήρε το βαθμό απέναντι στην Χοφενχάιμ (1-1) με γκολ στην εκπνοή!Οι 80.000 οπαδοί της Μπορούσια είδαν την Χοφενχάιμ να ανοίγει μόλις στο 9' το σκορ μέσα στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» με δράστη τον Μπα. Στο 14', η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι, ο Σαχίν ευστόχησε αλλά ο διαιτητής έδειξε επανάληψη. Ο Στάρκε απέκρουσε αυτή τη φορά και το 1-0 παρέμεινε μέχρι και τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε εκείνο το σημείο, ο Ντα Σίλβα με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε και έσωσε την παρτίδα για την Ντόρτμουντ. Αυτό το 1-1 είναι η πρώτη φετινή ισοπαλία για την ομάδα του Κλοπ που βρίσκεται μόνη πρώτη στην βαθμολογία και περιμένει το αποτέλεσμα της Μάιντς.Τα αποτελέσματα:Παρασκευή (22/10)Αμβούργο-Μπάγερν Μονά