Τον βαθμό και η Ουρουγουάη (video)

04:51 5/7/2011 - Πηγή: Gazzetta
Στον δρόμο που χάραξαν Βραζιλία και Αργεντινή κινήθηκε η Ουρουγουάη, η οποία επίσης γλίτωσε τα χειρότερα κόντρα στο Περού με το γκολ του Λουίς Σουάρεζ. Η Ουρουγουάη αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με το Περού, που είχε πολύ καλή παρουσία σε όλο το ματς. Μάλιστα, το συγκρότημα του Μαρκαριάν ευτύχησε να προηγηθεί με τον Πάολο Γκερέρο στο 24ο λεπτό σε κόντρα επίθεση. Η Ουρουγουάη κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, μετά από όμορφο συνδυασμό των Κάσερες, Καβάνι και Σουάρες.
Ο επιθετικός της Λίβερπουλ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή και πλάσαρε τον Φερνάντες φέροντας το ματς στα ίσια. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές τελικές προσπάθειες από τις δύο ομάδες και δεν άλλαξε το τελικό σκορ (1-1), παρά το γεγονός ότι το Περού έχασε την ευκαιρία να «κλέψει» το ματς με τη συμπλήρωση του 90λέπτου όταν ο Γκερέρο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, όμως η κεφαλιά- ψαράκι που επιχείρησε πέρασε άουτ.   Οι συνθέσεις:  Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Μάξι Περέιρα, Λουγκάνο, Βικτορίνο, Μαρτίν Κάσερες, Ντιέγκο Πέρες, Εχίδιο Αρέβαλο Ρίος, Λοδέιρο (79' Αμπέλ Ερνάντες), Λουΐς Σουάρες, Φορλάν, Καβάνι (79' Κριστιάν Ροντρίγκες). Περού: Ραούλ Φερνάντες, Ρεβορέδο, Ακασιέτε, Αλμπέρτο Ροντρίγκες, Βίλτσες, Αντβίνκουλα (92' Τσιρόκε), Μπαλμπίν, Κρουσάδο, Γιοτούν (60' Χουάν Μανουέλ Βάργκας), Μάικλ Γκεβάρα (58' Λομπατόν), Πάολο Γκερέρο.