Βαριά ήττα για την ΑΕΚ

19:01 4/9/2011 - Πηγή: Gazzetta
Μια μέρα μετά την εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Παρτιζάν, η ΑΕΚ διασύρθηκε με 40-23 από την Τατράν στη Σλοβακία, στον δεύτερο αγώνα της για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ στο χάντμπολ των ανδρών. Χωρίς αυτοπεποίθηση και απογοητευμένοι μετά το αρνητικό αποτέλεσμα από την Παρτιζάν, που τους στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσουν την είσοδό τους στους ομίλους της διοργάνωσης,
οι παίκτες της Ένωσης δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα, καταλαμβάνοντας την τέταρτη και τελευταία θέση στον Α' προκριματικό όμιλο. Χωρίς λύσεις στην επίθεση και με πολλά κενά στην άμυνα, η ΑΕΚ βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ, με την Τατράν να έχει τον έλεγχο φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στο 21-7 στο ημίχρονο. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη με την ελληνική ομάδα να γνωρίζει φυσιολογικά την ήττα με το «βαρύ» 40-23. Παρόλα αυτά, το αποτέλεσμα δεν αποκλείει την ΑΕΚ από τα Κύπελλα Ευρώπης, καθώς θα συνεχίσει τις υποχρεώσεις της στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας. Τα δεκάλεπτα: 8-1, 15-4, 21-7 (ημίχρονο), 27-15, 34-19, 40-23 Τατράν: Κρίστοπανς 7, Αντλ 6, Κόπτσο 5, Χρίστκα 4, Κροκ 4, Πέκαρ 3, Ούρμπαν 2 Μαζάρ 2 ΑΕΚ: Καφφάτος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος 2, Βακάλης 5, Κοκολοδημητράκης, Κουλούρης, Κόντης 3, Ασαρίδης, Οικονόμου, Τσαούσης 3, Τούτσης, Ζαχάρης, Παπαδόπουλος.