«Βυθίζεται» η Άρσεναλ!

Οι κακές εμφανίσεις της Άρσεναλ συνεχίστηκαν και απέναντι στην Μπλάκμπερν, με την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού να χάνει με 4-2 και να φτάνει τα 14 γκολ παθητικό, έχοντας τη χειρότερη άμυνα στην Πρέμιερ Λιγκ! Η ομάδα του Βενγκέρ ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας καλή ανάπτυξη και ωραίες συνεργασίες. Ωστόσο, η άμυνά της παραμένει η αχίλλειος πτέρνα της. Σε διάστημα 14 λεπτών στο δεύτερο μέρος τα «Ρόδα» γύρισαν το ματς από 1-2 σε
3-2 με ένα αυτογκόλ του Σονγκ και ένα τέρμα από θέση οφσάιντ του Γιακούμπου και στο 59`, ο Κοσιελνί με νέο αυτογκόλ σημείωσε το 2-4! Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-4 με τον Σαμάκ στο 85`, παρά την ασφυκτική πίεση στο τέλος. Η Άρσεναλ έτσι έχει 4 βαθμούς σε 5 παιχνίδια και βρίσκεται στην 12η θέση της Πρέμιερ Λιγκ.«Ανάσα» για την Μπλάκμπερν, η οποία πήρε την πρώτη φετινή της νίκη, με τους οπαδούς της να διαδηλώνουν πριν την έναρξη του ματς, ζητώντας την αποχώρηση του Στιβ Κιν από τον πάγκο της ομάδας! Έχοντας πραγματοποιήσει το χειρότερο ξεκίνημα της από την περίοδο 1995-96, οι «Κανονιέρηδες»  ήθελαν τη νίκη με κάθε κόστος στο «Ίγουντ Παρκ». Η αντίπαλος του Ολυμπιακού ξεκίνησε το ματς με τους Στζέζνι, Σανά, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Αντρέ Σάντος, Σονγκ, Αρσάβιν, Αρτέτα, Ράμσεϊ, Ζερβινιό και Φαν Πέρσι. Άνοιξε λογαριασμό ο Ζερβίνιο Η Άρσεναλ απέκτησε από την αρχή τον έλεγχο του ματς, έβρισκε χώρους και διατηρούσε την κατοχή, με την αναμέτρηση να διεξάγεται υπό καταρρακτώδη βροχή. Στο 10`, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία των Λονδρέζων,  ο Ζερβίνιο σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Αρσενάλ. Ο Σονγκ με υπέροχη κάθετη πάσα έβγαλε τον επιθετικό από την ακτή Ελεφαντοστού στην περιοχή του Ρόμπινσον και εκείνος με ωραίο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ. Η Μπλάκμπερν έκανε από πολύ νωρίς την πρώτη της αλλαγή στο παιχνίδι, καθώς στο 18` ο Πέτροβιτς πήρε τη θέση του Σαλγάδο, πιθανότατα λόγω τραυματισμού. Αμέσως μετά την αλλαγή, η άμυνα της Άρσεναλ ξέχασε τον Σαμπά στην περιοχή του Στσέζνι, αλλά αυτός δεν την τιμώρησε, καθώς η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο... ορεξάτος Ζερβίνιο νικήθηκε από τον Ρόμπινσον, με τους Κανονιέρηδες να βρίσκουν πολύ χώρο από τα δεξιά και τον Σανιά με τον Ζερβίνιο να είναι απόλυτα θετικοί.  Έπειτα από μία ακόμα καλή συνεργασία των δυο τους, το σουτ του επιθετικού από την Ακτή Ελεφαντοστού έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ρόμπινσον. Εκ νέου προβάδισμα με Αρτέτα Η απάντηση της Μπλάκμπερν ήρθε στο αμέσως επόμενο λεπτό, με ένα γκολ που θύμιζε, κυρίως στη δημιουργία, αυτό της Άρσεναλ. Με ωραία κάθετη μπαλιά, ο Χόιλετ έβγαλε τον Γιακούμπου σε θέση βολής και αυτός χωρίς κοντρόλ «τσίμπησε» την μπάλα, στέλνοντάς την στην γωνία του Στσέζνι και κάνοντας το 1-1. Το γκολ ανέβασε τους γηπεδούχους και από μία εκτέλεση φάουλ του Ρόμπινσον, ο Στσέζνι πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο σημαίνοντας... συναγερμό στην άμυνα της Άρσεναλ, με τον Σανιά και τον Κοσιελνί να διώχνουν σε δύο χρόνους. Στο 34` η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα μετά από ωραία ανάπτυξη. Ο Ράμσ