«Ξεμούδιασμα» με χατ-τρικ Ματούσιακ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράντοσλαβ Ματούσιακ, καθώς πέτυχε χατ-τρικ, ο Αστέρας πήρε άνετη νίκη 5-0 επί της Μικτής Ευρυτανίας. Αρσενίεβιτς, Τσουμάκας τα άλλα δυο γκολ των Αρκάδων, που είχαν και δοκάρι. Δίχως κανένα πρόβλημα κύλησε η δεύτερη φιλική αναμέτρηση του Αστέρα στο πλαίσιο της καλοκαιρινής του προετοιμασίας με αντίπαλο τη Μικτή Ευρυτανίας. Οι Αρκάδες πήραν μια άνετη νίκη με το ευρύ 5-0, με τον Ράντοσλαβ Ματούσιακ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε χατ-τρικ. Ο Πολωνός φορ
άνοιξε το σκορ με πλασέ στο 14' και δυο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του και της ομάδας του εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ενέργεια του Έγκον, ο οποίος πέρασε δυο αντιπάλους από τα αριστερά κι έβγαλε τη σέντρα. Το χατ-τρικ έγινε στο 30', με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Μάλιστα, το σκορ του ημιχρόνου θα μπορούσε να είναι 4-0, αλλά το σουτ του Ράγιος σταμάτησε στο δοκάρι στο 15'. Στην επανάληψη οι Αρκάδες απλά πέτυχαν άλλα δυο γκολ, το ένα με πέναλτι του Τσουμάκα στο 50' και το άλλο στο 55' με σουτ του Αρσενίεβιτς. Έτσι, οι ποδοσφαιριστές του συλλόγου της Τρίπολης είχαν την ευκαιρία να «ξεμουδιάσουν» και να ξεφύγουν από τη ρουτίνα των συνεχόμενων προπονήσεων. Η σύνθεση του Αστέρα Στεφανάκος (56’ Κοντοπίδης), Αργυρόπουλος (46’ Ναβάρο), Πιπίνης, Φορμίκα (46’ Τσέζαρεκ), Κωστούλας (52’ Κουρμπέλης), Χουανίτο (60’ Κολιός), Ράγιος (46’ Ροτζέριο), Τσουμάγκας, Αρσενίεβιτς (60’ Διαμαντόπουλος), Ματούσιακ (46’ Φρανκού), Έγκον.