Στο καλάθι κρίθηκε ο Μικρός Τελικός του F4 – Νίκη της παρηγοριάς για τη ΤΣΣΚΑ

Έσπασε καρδιές ο μικρός τελικός του Final-4 της Euroleague! Η ΤΣΣΚΑ αντιμετώπισε την Μπαρτσελόνα, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στο καλάθι! Το τελικό σκορ (74-73) υπέρ της ΤΣΣΚΑ, κάνει τη ρωσική ομάδα να τερματίζει στην τρίτη θέση της μεγαλύτερης διοργάνωσης του Ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Το ματς έμοιαζε πως θα κριθεί στην παράταση, αλλά ο Χουέρτας, από τη μεριά της ομάδας της Καταλονίας, αστόχησε

στο δύσκολο σουτ που επιχείρησε, με αποτέλεσμα ο κόσμος της ομάδας που βρέθηκε στο «O2 Arena» του Λονδίνου, να απορεί, γιατί δεν «πήρε» την τελευταία επίθεση στα χέρια του ο Κάρλος Ναβάρο, που είχε ανεβάσει την απόδοσή του στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα, με αποτέλεσμα η αγωνία να… βαράει κόκκινο. Στο ημίχρονο, οι παίκτες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι 35-35.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ομάδα του Θοδωρή Παπαλουκά, φάνηκε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, είχε ανοίξει τη διαφορά στους πέντε πόντους (59-54). Το τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, ήταν εκείνο που έκλεψε την παράσταση, με τους Καταλανούς να τα δίνουν όλα για τη νίκη, χωρίς, όμως, τελικά να το καταφέρουν.

Ο Κάρλος Ναβάρο ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής από τη μεριά της Μπαρτσελόνα, πετυχαίνοντας 17 πόντους, με πέντε τρίποντα. Από τη μεριά των «Αρκούδων», πρώτος σκόρερ χρήστηκε ο Ουίμς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-35, 59-54, 74-73.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5 (1), Μίτσοβ 6 (1), Τζάκσον 13, Κρστιτς 7, Ουίμς 14, Έρτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς 4, Κάουν 7, Κριάπα 16 (1), Παπαλουκάς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Χουέρτας, Αμπρίνες 10 (2), Ναβάρο 17 (5), Γιασικεβίτσιους 2, Τοντόροβιτς 11, Ουάλας 3 (1), Ίνγκλις 7 (1), Ραμπασέντα 5 (1), Λόρμπεκ 8, Εμ Μπαγιέ, Τόμιτς 10.