Στον τελικό του Μουντομπάσκετ με την Αμερική η Σερβία, νίκησε 90-85 τη Γαλλία

Στον τελικό του Μουντομπάσκετ με την Αμερική θα είναι η Σερβία, η οποία νίκησε την Γαλλία στη Μαδρίτη, με 90-85...

Η Σερβία το πήγαινε για έναν υγιεινό περίπατο στον δεύτερο ημιτελικό στη Μαδρίτη, όμως ο Μπατούμ το μετέτρεψε σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μπάσκετ, παγκοσμίως. Οι Σέρβοι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ και στα τελευταία δέκα λεπτά οι «τρικολόρ» πήγαν να... κλέψουν τη νίκη

μέσα από τα χέρια των «πλάβι».

Στο πρώτο ημίχρονο μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, η Σερβίας και με τους Τεόντισιτς, Κρστιτς, Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα έχτισαν μια διαφορά 18 πόντους που έμοιαζε ικανή για να έρθει στο τέλος η νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «τρικολόρ» με τον Νικολά Μπατούμ να βάζει 35 πόντους (8/12) τρίποντα έφτασε τη διαφορά ως το -3, ωστόσο οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να κάνουν άλλο ένα ακόμη «θαύμα», όπως με την Ισπανία και θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο με τη Λιθουανία στον μικρό τελικό. Η Σερβία, επιστρέφει στον τελικό του Μουντομπάσκετ, ύστερα από 12 χρόνια θα παίξουν για την πρώτη θέση με το φαβορί της διοργάνωσης, την Αμερική.

Δεκάλεπτα: 15-21, 32-46, 46-61, 85-90.

Γαλλία: Ερτέλ 12 (6 ασίστ), Μπατούμ 35, Ντιό 2, Λοβέρν 4, Τζάκσον 3, Φουρνιέ 10, Πιετρούς, Γκομπέρ 4 (5 ριμπ.), Ντιαό 13 (10 ριμπ., 5 ασίστ).

Σερβία: Τεόντοσιτς 24, Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13 (4 ασίστ), Μπιέλιτσα 10 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Μάρκοβιτς 11 (5 ασίστ), Κάλινιτς 8, Κρστιτς 11, Ραντούλιτσα 11.

The post Στον τελικό του Μουντομπάσκετ με την Αμερική η Σερβία, νίκησε 90-85 τη Γαλλία appeared first on KoolNews.